از فردا به مدت چهار روز ثبت نام رسمی نامزدی ریاست مجلس ترکیه انجام خواهد شد و روز پنجشنبه ۱۲ جولای ۲۰۱۸(۲۱ تیرماه ۱۳۹۷) رییس مجلس ترکیه انتخاب خواهد شد.

مجلس ترکیه ۶۰۰ نماینده دارد و برای انتخاب رییس مجلس ترکیه دوم سوم آرای مجموع نمایندگان(۴۰۰ رای) لازم است که در این رای گیری، اگر نامزدی حد نصاب لازم را کسب نکند، در مرحله دوم با همین نسبت رای گیری انجام می شود و اگر در این مرحله نیز رییس مجلس انتخاب نشود، با رای نصف به اضافه یک رای(۳۰۱ رای) رییس مجلس ترکیه برگزیده خواهد شد.

بینالی یلدریم نخست وزیر کنونی ترکیه که پست سیاسی وی در پی تغییر نظام حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی حذف شده و در دوره کنونی انتخابات از شهر ازمیر وارد مجلس ترکیه شده است، از شانس بیشتری برای ریاست مجلس این کشور برخوردار است.

بر اساس پیش بینی ها و با توجه به ترکیب ائتلاف سیاسی نمایندگان، انتخاب رییس مجلس ترکیه در مرحله سوم انجام خواهد شد. 

بیست و هفتمین دوره مجلس ملی ترکیه امروز با سوگند ۶۰۰ نماینده منتخب آغاز به کار کرده و با توجه به لزوم سوگند انفرادی نمایندگان، پیش بینی می شود که مراسم ادای سوگند فردا نیز ادامه یابد.

جلسه امروز مجلس ترکیه، به ریاست دورموش ییلماز نماینده شهر آنکارا از حزب نیک ترکیه به عنوان رییس سنی مجلس در حال برگزاری است.

ییلماز پیش از آغاز جلسه امروز ریاست مجلس و مهر ویژه رییس مجلس را از اسماعیل قهرمان رییس بیست و ششمین دوره مجلس ملی ترکیه تحویل گرفته و پس از آن به اداره جلسه علنی مجلس پرداخت.

قرائت سوگندنامه نمایندگان مجلس ترکیه به شکل انفرادی، از محل کرسی سخنرانی نمایندگان مجلس و بر اساس متن درج شده در قانون اساسی ترکیه و با صدای بلند نماینده انجام می شود.

نمایندگانی که در مراسم ادای سوگند حاضر نباشند، در نخستین جلسه ای که به صحن مجلس بیایند، موظف به ادای سوگند هستند.

فعالیت رسمی نمایندگان منتخب مجلس ترکیه پس از مراسم سوگند آغاز می شود و نمایندگانی که از ادای سوگند رسمی امتناع کنند، از حق قانونی نمایندگی برخوردار نخواهند شد و بر اساس قانون، با رای سایر نمایندگان پارلمان از مجلس اخراج شده و حق نمایندگی آنها سلب می شود. 

 بر اساس اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، در انتخابات روز ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸(سوم تیرماه ۱۳۹۷) از میان تعداد ۵۹ میلیون و ۳۵۴ هزار نفر واجد شرایط در داخل و خارج از این کشور ۵۱ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۷۲۹ نفر پای صندوق های رای رفته اند و میزان مشارکت در این انتخابات ۸۶.۲۴ درصد بوده است.

دوره نمایندگی ۶۰۰ نماینده مجلس جدید ترکیه پنج ساله است.