او در اولین واکنش به مقابله به مثل چین با اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه ۲۵ درصدی روی بیش از ۵۰۰ قلم کالای آمریکا گفت تا دو هفته دیگر ۱۶ میلیارد دلار دیگر بر روی کالاهای چینی وارداتی به آمریکا تعرفه وضع می شود.

او تهدیدها را علیه پکن فراتر برد و گفت که پس از این اقدام باز هم آمریکا بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه در نظر خواهد گرفت و باز هم کسری ۳۰۰ میلیارد دلاری وجود دارد و با این حساب این اقلام نیز شامل تعرفه خواهد شد.

اظهارات ترامپ نشان می دهد که او قصد دارد میزان تعرفه ها بر روی کالاهای چینی را تا ۱۱ برابر دیگر بالا ببرد که با این حساب میزان تعرفه بر روی کالاهای چین به مبلغ کل ۵۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

از سوی دیگر پیش بینی شده است که با این اقدامات مقابله جویانه ارزش تجارت سالانه میان دو کشور که اکنون بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار است بتدریج کاهش یابد.

این در شرایطی است که اروپا تهدید کرده است که اگر آمریکا بخواهد روی واردات خودرو از این قاره ۲۰ تا ۲۵ درصد تعرفه اعمال کند آن زمان نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا را شامل تعرفه ها خواهد کرد.

همزمان گزارش ها از تلویزیون مرکزی چین حاکی است که شاخص سهام در بازار اوراق بهادار شهر شانگهای در شرق چین یکی از دو بورس مهم این کشور با سه و نیم درصد کاهش برای هفتمین هفته متوالی به پایین ترین رقم در دو سال گذشته رسیده و نرخ یوان پول ملی چین باز هم در برابر دلار تضعیف شده است.