«علی عبدالکریم علی» امروز در گفت و گو با پایگاه خبری «العهد» لبنان، گفت: اقدام حزب الله، جبران بی عملی دولت لبنان در پرونده آوارگان است.

حزب الله روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای، آدرس ۹ مرکز واقع در مناطق مختلف لبنان را منتشر کرد و از آوارگان سوری که تمایل به بازگشت به کشورشان دارند خواست تا با مراجعه به این مراکز درخواست خود را ثبت کنند.

سفیر سوریه اقدام حزب الله را در جهت منافع لبنان و تقویت مقاومت در جهت ثبات دانست و گفت: روابط خوب بین سوریه و لبنان برای مقاومت ضروری است.

علی تصریح کرد: سود اول و آخر در حل مشکلات سوری‌ ها از طریق پلی است که همچنان میان رهبران سوریه و مقاومت در لبنان باز است.

وی بازگشت آوارگان را در مرحله نخست به نفع لبنان دانست و ابراز امیدواری کرد که دولت این کشور به وظایف و مسئولیت های خود در این راستا عمل کند و تسلیم فشارها نشود.

سفیر سوریه درباره مانع تراشی برخی سازمان های بین المللی در بازگشت آوارگان سوری گفت که این اقدامات در پی اعمال فشار کشورهایی صورت می گیرد که عملیات سرمایه ‌گذاری بر تروریسم در منطقه را فرماندهی می‌کنند و حال که تروریسم ساقط شده، می‌خواهند تا آنجا که ممکن است حفظ آبرو کنند.

وی همچنین گفت که ۹۰ درصد از خاک سوریه امن شده‌ و اهالی ۱۰ درصد باقیمانده نیز علیه مزدوران به پا خاسته‌اند و از ارتش و دولت استقبال کرده‌اند.

بیش از یک و نیم میلیون آواره سوری در لبنان حضور دارند که با بهبود شرایط امنیتی در سوریه درخواست ها برای بازگشت آنها به کشورشان افزایش یافته است.

مسئولیت ثبت اطلاعات و رسیدگی به وضعیت آوارگان برعهده کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل با همکاری نهادهای لبنانی است. اما عملکرد کمیساریا طی هفته های اخیر مورد انتقاد بوده است.

وزارت خارجه لبنان سه هفته پیش با اشاره به گزارش هایی که نشان می داد ماموران کمیساریا آوارگان سوری را از بازگشت به کشورشان می ترسانند، از عملکرد این نهاد شدیدا انتقاد و مجوز اقامت کارکنان این نهاد را تمدید نکرد.

کمیساریا ادعای لبنان را رد و تاکید کرده که از نظر این نهاد باید شرایط لازم برای بازگشت آوارگان فراهم شده باشد.

هفته پیش پس از گذشت مدت ها، حدود ۴۰۰ آواره سوری به کشورشان بازگشتند اما بسیاری از ناظران روند بازگشت را بسیار کند می دانند.

تصمیم اخیر حزب الله در پی سخنرانی هفته پیش «سیدحسن نصرالله» دبیرکل این حزب صورت گرفت که ضمن انتقاد از روند بازگشت آوارگان، از پیگیری این کار از سوی این حزب خبر داد.

وی خواستار بازگشت داوطلبانه و امن آوارگان سوری به کشورشان شد و گفت: برخی طرف های بین المللی و محلی هستند که این آوارگان را از بازگشت به سوریه می ترسانند و اطلاعات نادرستی به آنان ارائه می کنند که این مشکل باید حل شود.

نصرالله افزود: ما با آوارگان سوری تماس خواهیم گرفت و اسامی آنهایی که خواستار بازگشت به وطنشان هستند، ثبت خواهیم کرد و نامشان را به دولت سوریه ارائه می کنیم و با همکاری دستگاه امنیتی لبنان، برای بازگشت بیشترین تعداد ممکن از این آوارگان اقدام می کنیم.