دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: قیمت های سوخت بالاست و «اوپک انحصارطلب» اقدامی برای کاهش نفت نکرده است. 

وی در ادامه خطاب به اوپک نوشت: همین حالا قیمت ها را کاهش دهید.

در حالی دونالد ترامپ نسبت به بالا بودن قیمت سوخت خشمگین شده است که شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ روز چهارشنبه در گزارشی با اشاره به تلاش واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، هشدار داد که با وجود افزایش ظرفیت برخی کشورهای تولید کننده نفت، بهای طلای سیاه در بازارهای نفتی در ماه های آینده همچنان ادامه دارد.

پیش از این نیز موسسه خدمات مالی آمریکایی مریل لینچ پیش بینی کرده بود که تلاش «دونالد ترامپ» برای اختلال در صادرات نفت ایران، می‌تواند به زودی قیمت نفت را به بالای۹۰ دلار برای هر بشکه برساند.

رئیس ‌جمهور آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت‌ ماه از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) خارج شد. به دنبال خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد بازگشت تحریم‌ها بعد از دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه‌ صورت خواهد گرفت که در جریان آنها شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با ایران خود را به تدریج کاهش خواهند داد. 

تحریم های بازگشتی و غیر قانونی آمریکا علیه ایران بعد از دوره ۹۰ روزه در تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۷) و پس از دوره ۱۸۰ روزه در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷) قرار است اجرایی شود.