"ادریس جزایری" گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تاثیرات منفی اقدامات یک‌جانبه و اجباری بر حقوق و آزادی‌ها‌، در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی»، اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه روسیه بیشتر به ضرر اتحادیه اروپا تمام شده است.

وی گفت: «این تحریم‌ها برای خود روسیه انگیزه‌ای برای توسعه تولید محصولات داخلی شده که عادت داشت از اروپا خریداری کند. از جمله در زمینه محصولات کشاورزی. زمانی که به بروکسل سفر کرده بودم، دبیرکل فدراسیون تولید کنندگان محصولات کشاورزی اروپا به من گفت که خسارات وارده از بسته شدن بازار روسیه غیرقابل جبران است و این مزرعه داران کوچک اروپایی هستند که باید خسارت وارده به خاطر اختلافات سیاسی بین اتحادیه اروپا و روسیه را بپردازند.»

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که روسیه به اعمال تحریم‌ها عادت کرده و این بازار اروپاست که بیشترین خسارت را متحمل میشود. این در حالی است که اکنون اروپا با تحریم‌های به اصطلاح ثانویه نیز مواجه است و شرکت‌های اروپایی با درخواست‌های جدیدی برای انطباق با قوانین آمریکا مواجه هستند.

جزایری یادآور شد: «مشکل کشورهای بزرگ که تحریم‌هایی را علیه یکدیگر اعمال می کنند، این است که آنها بخشی از زنجیره تولید در عرصه جهانی هستند و اعمال محدودیت‌های اقتصادی روی تولید کنندگان در داخل ایالات متحده نیز تاثیر می گذارد.»

وی افزود: «این برخورد ( اعمال تحریم‌ها) دیگر قدیمی شده است. شما نمی توانید بدین وسیله به روسیه یا هر کشور دیگری لطمه وارد کیند، ولی در عین حال خود آسیب نبینید.»