کره جنوبی خود را آماده دور دیگری از گفت‌وگوهای سخت درباره واردات نفت ایران با آمریکا می‌کند.

به نوشته خبرگزاری یونهاپ، یک مقام دولت کره جنوبی روز چهارشنبه (امروز) گفت که گفت‌وگوهای آتی سئول و واشنگتن متمرکز بر قانع کردن دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای ادامه واردات نفت ایران از سوی کره جنوبی خواهد بود.

وی گفت در این دور از گفت‌وگوها مقامات سئول سعی دارند مقامات واشنگتن را قانع کنند که چرا باید برای سئول در هشدار دولت ترامپ درباره ادامه خرید نفت از ایران، استثنا‌ء قایل شوند.

یک تیم میان‌-سازمانی از مقامات کره جنوبی به سرپرستی «یون کانگ-هیه‌اون» معاون اقتصادی وزیر خارجه این کشور به واشنگتن می‌روند تا دور دوم مذاکرات رسمی را با مقامات آمریکایی در این مورد، برگزار کنند. دور اول مذاکرات ماه ژوئن در سئول برگزار شده بود.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه (امروز) گفت «ما نمی‌توانیم نتیجه مشورت با آمریکا را پیش‌بینی کنیم اما مقامات آمریکایی از تاثیر جهانی و منطقه‌ای ضرر زیاد اقتصاد کره جنوبی به دلیل وجود تحریم‌های ایران، آگاه هستند».

آمریکا از کره جنوبی و چند کشور دیگر خواسته است معاملات نفت ایران را به صفر برسانند و ضرب الاجل این اقدام را چهارم نوامبر (سیزدهم آبان) سال جاری میلادی تعیین کرده است. 

مقام وزارت خارجه کره جنوبی در جمع خبرنگاران گفت که هدف نهایی آمریکا از هشدار برای قطع واردات نفت ایران، قطع درآمد حاصل از نفت برای تهران است. 

کره جنوبی تاکید دارد، منابع انرژی که این کشور از ایران تامین می‌کند، برای اقتصادش بسیار مهم است و آنچه حیاتی است، معیانات گازی است که برای تولید محصولات پتروشیمی استفاده می‌شود.

۵۳ درصد از میعانات گازی کره جنوبی از طریق ایران تامین می‌شود و مقامات سئول در مذاکرات با آمریکا خواستار بیشترین حد انعطاف درباره روابط کره جنوبی و ایران در این زمینه است. 

روز هجدهم اردیبهشت «دونالد ترامپ» آمریکا را از برجام خارج و  پس از آن سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا کرد و گفت که بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهد کرد. 

بعد از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ (تیر ماه ۱۳۹۴) و تسهیل تحریم‌ها علیه ایران، کره جنوبی واردات نفت از ایران افزایش داده بود و اکنون ۱۳.۱ درصد از کل واردات نفت کره جنوبی از طریق ایران تامین می‌شود.