تراکتورسازی شکایت رسمی خود علیه مهدی ترابی را به کمیته تعیین وضعیت داده است. این پرونده مبنای درستی است برای پرده‌برداری از یک تخلف بزرگ در تاریخ فوتبال ایران. آنها از مهدی ترابی برای قرارداد با تیم‌شان شکایت کرده‌اند. بازیکنی که  قرار بوده سرباز باشد. این حالا مبنایی مشخص خواهد بود برای افشای یک تخلف آشکار از سوی مدیران تراکتورسازی در دو سه سال گذشته. مدیرانی که این تیم محبوب را صاحب بدهی‌هایی چشمگیر کرده‌اند و حتی تخلف های‌شان هم نه توانست تیم را به جایگاه واقعی برساند و نه اینکه هواداران را از آنچه در تیم محبوب‌شان رخ می‌دهد، راضی نگه دارد. تنها میلیارد، میلیارد پول بود که هدر می رفت و عایدی چندانی هم نصیب تیم نمی کرد.

مهدی ترابی اولین نمونه افشا شده از قرارداد با بازیکنان سرباز است که حالا خود تراکتورسازی آن را افشا کرده است. بر اساس قانون کشور، بازیکنی که سرباز می‌شود، می‌تواند به رغم قرارداد با باشگاه اصلی خود به تیمی نظامی برود. حقوق دوره مقدس سربازی برای همه سربازان باید یکسان باشد و خقوق ماهیانه هر نفر، رقم مشخصی تعیین شده است. 

۴ سال قبل و ماجرای سرباز‌گیت بر سر این رخ داد که تعداد زیادی از بازیکنان سرباز با خود فکر کردند در ازای پرداخت مبلغی غیرقانونی کارت های خدمت بگیرند. از همان سال نظام وظیفه رسما اعلام کرد که دیگر هیچ سربازی حق ندارد با تیم های نظامی قرارداد بالاتر از سقف نرمال حقوق سربازان بگیرد و اساسا رفتن به خدمت سربازی در قالب یک تیم، خود فرجه‌ای است که به بازیکنان سرباز داده می شود.

تقریبا در همه این سال ها تنها تیمی که می توانست در لیگ برتر بازیکن سرباز بگیرد، تراکتورسازی تبریز بود چون تیم هایی چون سپاسی شیراز و ملوان انزلی در دسته اول باقی مانده بودند و توان بازگشت به لیگ برتر را به دلایل مشکلات عدیده مالی نداشتند.

این منوپل هم حتی سبب نشد تیم تبریزی و مدیرانش قوانین مصوب ستاد کل را اجرا کنند. اینکه گفته شده در دوره مدیریت قبل از آجورلو ارقامی پرداخت شده بوده در قالب پاداش به بازیکنان سرباز که حالا در ردیف بدهی های بی‌سند باشگاه محسوب می شوند یا در دوره آجورلو، این ارقام در قالب قرارداد رسمی بین بازیکن و باشگاه قرار گرفته، همه شکلی از تخلف هستند. سال قبل و در نیم‌فصل وقتی دو بازیکن تیم ذوب‌آهن قراردادهای‌شان را یکباره لغو کردند و راهی تبریز شدند، جنجال بزرگی به پا شد. ماجرا هم دقیقا همین بود که بازیکنان یادشده فکر می کردند بهترین تصمیم را گرفته‌اند.

آنها با لغو قراردادشان با تیم باشگاهی‌شان، بدون نیاز به رضایتنامه، تنها به پشتوانه برگه سبز اعزام به خدمت، سر از تراکتورسازی درآوردند. یکباره به قراردادهای میلیاردی‌شان پشت پا زدند و این بی‌شک دلیلی غیر از تنها رفتن به خدمت داشته است. دلیلی که حتما ماجرای قرارداد ترابی می تواند لایه های زیرینش را هم افشا کند. اصلا ۶ سربازی که اینگونه در نیم‌فصل فصل قبل تراکتورسازی از تیم های دیگر گرفت، در ریتم تیم حاشیه های بسیاری ایجاد کرد و آنها را از آن مسیر رو به رشدشان خارج کرد.

اتفاقی که حتی اعتراض هواداران پرشور تیم تبریزی را هم به همراه داشت.

جالب اینکه در انتهای فصل و قبل از تغییرات مدیریتی در تبریز و رفتن آجورلو و فروش تیم، آنها قراردادی را با مهدی ترابی بر همین اساس امضا کرده بودند تا به پشتوانه این قرارداد، بازیکن یادشده برود قراردادش را با سایپا نیمه‌کاره بگذارد و در تبریز و تراکتورسازی سرباز شود.

این قرارداد حالا می تواند فتح بابی باشد برای یک افشاگری بزرگ. اینکه چطور با بازیکنان سرباز قراردادهای مالی چشمگیر بسته می شده و آنها را برای جدایی از تیم هایی که قرارداد داشتند وسوسه می کرده‌اند. این اعتراضی بود که سعید آذری و مدیران پدیده فصل قبل به تراکتورسازی داشتند اما برایش سندی وجود نداشت.

این بار اما شرایط فرق دارد. مدیران تراکتورسازی خودشان علیه خود افشاگری کرده‌اند درباره یک تخلف بزرگ و اغفال بازیکنان تیم های دیگر.

در مورد مهدی ترابی هر رقمی که در قرارداد ادعایی تبریزی ها وجود داشته باشد، می شود مبنایی برای رسیدن به تخلفات قبلی. ترابی با سایپا قرارداد داشته و تراکتورسازی تنها در صورتی که این بازیکن سرباز بوده باشد، می توانسته او را جذب کند. جذب این بازیکن هم باید بعد از داشتن برگه سبز و اعلام رسمی ستاد کل نیروهای مسلح اتفاق می افتاده نه اینکه ترابی ابتدا قراردادی با تراکتورسازی ببندد و بعد تازه اقدام به ارسال مدارک خدمتی کند. نکته جالب‌تر این است که این بازیکن حالا برگه سبز اعزام به خدمتش هم باطل شده و همچنان محصل محسوب شده است. اینکه یکبار انصراف از تحصیل داده و بعد دوباره اشتغال به تحصیل گرفته خود از مواردی است که باید پیگیری شود اما این بخش از قصل با سایپاست که با بازیکنش قرارداد داشته.

حالا ترابی می تواند فتح بابی باشد برای یک رازگشایی از زوایایی جدید در تخلفات در فوتبال‌مان و ضرورت رسیدگی دقیق به مسئله خدمت سربازی برای فوتبالیست ها. 

به دغدغه بزرگی که سد راه بازیکن سازی در کشورمان هم شده است و هنوز راهکاری پذیرفتنی برایش در نظر نگرفته اند.