روزنامه ال پاییس گزارش داد ، وی در این نامه از این که مردم آمریکا باید عمده هزینه دفاع از اروپا را بپردازند، گلایه کرده است.

اعضای پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو ) پیش از این متعهد شده بودند بودجه نظامی خود را تا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهند و برخی اروپایی ها از جمله اسپانیا که حدود ۹ دهم درصد تولید ناخالص داخلی را به بودجه نظامی اختصاص می دهند، به این تعهد عمل نکرده اند.

اجلاس ناتو دو هفته دیگر برگزار می شود و ترامپ درصدد است که فشار خود را بر اعضا این پیمان برای عمل به تعهداتشان افزایش دهد.

«ماریا دولورس کاسپدال» وزیر دفاع سابق اسپانیا در ماه فوریه سال ۲۰۱۷( بهمن ۹۵) برای حمایت از تقویت و گسترش ناتو ، به افزایش هزینه های نظامی کشورش چراغ سبز نشان داده بود.

وی در مقر ناتو در بروکسل تعهد به اختصاص ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی اسپانیا به امور دفاعی را مورد تاکید قرار داد و گفت که این هدف تا سال ۲۰۲۴ محقق خواهد شد.

کاسپدال گفته بود که اسپانیا تعهدات خود را همانطور که پیش از این، «ماریانو راخوی» هم وعده داده بود، عملی خواهد کرد.

بر اساس گزارش ناتو، اسپانیا در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۱۱ میلیارد و ۶۴ میلیون دلار (معادل ۹ دهم درصد تولید ناخالص داخلی ) را به بخش دفاعی اختصاص داده که این رقم بسیار کمتر از تعهد پذیرفته شده این کشور در اجلاس سال ۲۰۱۴ ناتو در ولز است.