براساس ترازنامه‌های چند شرکت داروساز بورسی، بدهی‌های میلیاردی دختر وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت منجر به بروز مشکلات مالی فراوان برای این شرکت‌ها شده است.

مقابله با فساد و ویژه‌خواری، با توجه به شرایط خاص کشور در ماه‌های گذشته، ابعاد جدیدی به خود گرفته و فشار افکار عمومی و مطالبه گری مردم در فضای مجازی باعث شده تا لزوم فسادستیزی به منظور کسب رضایت جامعه به عنوان یکی از اولویت‌های کشور مطرح شد.

این مسأله در خصوص اطرافیان دولت و رانت‌های دولتی اعطایی به آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و متخلفان فروش تلفن همراه گران‌قیمت، واکنشی در خصوص همین مطالبه‌گری‌ها بود.

* مطالبات بلندمدت شرکت‌های داروساز و تهدیدات این صنعت

با این وجود مسأله‌ای که بروز آن چند ماهی است صنعت دارو را متأثر کرده، افزایش مطالبات شرکت‌های دارویی بزرگ از یک شرکت خاص و عدم توان بازپس‌گیری این مبالغ است که باعث شد در سال گذشته بسیاری از این شرکت‌ها که عمدتاً بورسی نیز هستند، با افت شدید سودآوری، تحقق زیان و سقوط قیمت سهام مواجه شوند.

سؤال‌ها در مورد چرایی افزایش مطالبات داروسازان نزد سهام‌داران و تحلیل‌گران بازار سرمایه در حالی مطرح می‌شد که همچنان هیچ پاسخی از سوی شرکت‌ها در این رابطه ارائه نمی‌شد و این در حالی بود که در سال 96، وضعیت سایر گروه‌های صنعت رو به بهبود نهاده بود و تنها صنعت دارو بود که به دلیل این مطالبات سنگین، عملاً به انجماد کامل رسید.

* بدهی ۶۰ میلیاردی یک ژن خوب

با این حال، نخستین سر نخ در معارفه بورسی یک شرکت دارویی به دست آمد و در جریان جلسه معارفه بورسی هلدینگ «شفادارو» بود که مدیران سازمان بورس از بدهی شرکت یکی از ژن‌های خوب به صنعت داروی کشور پرده برداشتند.

در این نشست که در تاریخ 16 اسفند ماه سال جاری برگزاری شد؛ مدیران سازمان بورس عنوان کردند که با توجه به انتشار دو نامه امروز قبل از عرضه اولیه شفا دارو آخرین مطالبات شرکت از شرکت پخش رسا حدود 60 میلیارد تومان است که شرکت در ازای آن تضامین بانکی و چک شخصی دریافت کرده است.

* داروساز اصفهانی نیز متحمل زیان شد

بدهی این شرکت دارویی تنها محدود به هلدینگ شفادارو نیست و دامنه آن، بزرگ‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ساز خاورمیانه که در اصفهان واقع شده را نیز دربرمی‌گیرد و در حقیقت براساس صورت‌های مالی 12 ماهه این شرکت، چک‌های برگشت خورده توسعه دارویی رسا در وجه داروسازی فارابی به مبلغ 48.1 میلیارد تومان رسیده است.