هیل گزارش داد، این اظهارنظر از سوی کاخ سفید چند روز پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اما و اگرهایی را درباره احتمال به رسمیت شناختن الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، ایجاد کرده بود. ترامپ در پاسخ به خبرنگاری که از این موضوع پرسیده بود گفته بود، "باید ببینیم چه پیش می‌آید."

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: ما تلاش و اقدام روسیه را در الحاق شبه جزیره کریمه به رسمیت نمی‌شناسیم. می‌دانیم که با روسیه در این مساله اختلاف نظرهایی داریم و تحریم‌ها علیه روسیه بابت این مساله تا زمانی که شبه جزیره مذکور به اوکراین بازگردانده شود به قوت خود باقی است.

سندرز تلاش کرد همچنین به گمانه‌زنی‌ها درباره این مساله که ترامپ موافقت خواهد کرد تا الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را در جریان نشست ۱۶ ژوئیه خود با ولادیمیر پوتین به رسمیت بشناسد، به چالش بکشاند.

در همین حال، باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با هشدار دادن به ترامپ گفت که وی نباید الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت بشناسد.

کورکر در توئیتی که روز دوشنبه منتشر شد، آورده است: به رسمیت شناخته شدن کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه تضعیف کننده نظم بین‌المللی است که توسط آمریکا ایجاد شده و باعث شده تا دموکراسی در سراسر جهان اجرایی و محقق شود و آمریکا را به مکانی امن برای شهروندانش بدل کرده است.

این سناتور آمریکایی همچنین اضافه کرد که در نشست قریب الوقوع هلسینکی، آمریکا باید قاطعانه در کنار متحدان ناتوی خود بایستد و بر همکاری آمریکا و اروپا تاکید داشته باشد. اگر غیر از این صورت بگیرد تنها باعث تقویت پوتین و تضعیف ارزش‌های دموکراتیک می‌شود.

ترامپ و همتای روس خود قرار است اواخر ماه جاری میلادی در فنلاند با یکدیگر دیدار کنند.