«جیمز آپاتورای» معاون دبیرکل ناتو به «رادیوآزادی» گفت: سران سازمان ناتو پیشنهاد صلح دولت افغانستان به طالبان را مورد بررسی قرار خواهند داد.

وی افزود: سران سازمان ناتو تلاش خواهند کرد تا از طریق حمایت از طرح صلح دولت افغانستان به راه حل سیاسی برای بحران افغانستان دست یابند.

معاون دبیرکل ناتو اظهار داشت: برای تسریع روند آموزش نیروهای امنیتی افغان این سازمان در نظر دارد تا اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان را نیز بررسی کند.

آپاتورای تصریح کرد که در نشست آتی این سازمان کشورهای عضو ناتو حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغان را فراتر از سال ۲۲۰ میلادی تمدید خواهند کرد.

«کورنیلیوس زیمرمن» نماینده غیر نظامی ناتو در کابل از رئیس اجرایی دولت افغانستان خواست در نشست سران این سازمان به نمایندگی از حکومت وحدت ملی شرکت کند.

وی تصریح کرد که در صورت نیاز سازمان ناتو به حفظ حضور نظامی خود در افغانستان همچنان متعهد است.

«ینس ستولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز هفته گذشته در جریان سفرش به انگلیس بر ادامه حضور نظامیان ناتو در افغانستان تاکید کرد.

دبیرکل ناتو خاطرنشان کرده بود، صلح با خروج نیروهای خارجی از افغانستان برقرار نمی‌شود بلکه صلح در ادامه حضور نظامیان خارجی در این کشور تامین خواهد شد.

این در حالی است که طالبان در واکنش به تلاش‌های اخیر دولت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح به لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کرده است.