طبق ماده مهم این طرح مشترک که اخیرا در نشست سران اروپایی بر سر آن توافق شد، مراکز متعدد پذیرش پناهجویان در خارج از خاک اروپا تاسیس خواهد شد تا مهاجران بتوانند پیش از ورود به اروپا در این مراکز نام و مشخصات خود را ثبت کنند و درخواست پناهندگی را ارائه دهند.

صدراعظم اتریش که بزودی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت، در گفتگوی رادیویی اعلام کرد که این مراکز پذیرش مهاجران می‌تواند باعث چندین برابر شدن درخواست های پناهجویی حتی برای کسانی شود که تا پیش از این هیچ انگیزه ای برای حضور در اروپا نداشته اند.

وی در گفتگوی خود همچنین اعلام کرد که استقرار مراکز پذیرش پناهجویان خارج از خاک اروپا یکی از جنجالی ترین بحث هایی بود که در نشست اخیر رهبران اروپایی در بروکسل درباره آن گفتگو شد.

به گفته صدراعظم راست گرا و مهاجرستیز اتریش که با راست های افراطی دولت ائتلافی تشکیل داده است «سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی می توانند تصمیم صدور ویزا را بگیرند و با استقرار این مراکز پذیرش پناهجویان در نزدیکی مرزهای اروپا، بسیاری بی دلیل تمام تلاششان را صرف خواهند کرد تا به این مراکز دسترسی پیدا کنند و به این ترتیب اروپا بار دیگر با مشکل پناهجویان روبرو خواهد شد.»

برای صدراعظم اتریش مساله میلیون‌ها مهاجر و پناهجو «جهانی» است و قرار نیست اروپا میزبان «۶۰ میلیون پناهنده در جهان باشد.»

یکی از عوامل اصلی پیروزی صدراعظم ۳۱ ساله اتریش در انتخابات اخیر این کشور شعارهای وی برای مقابله با حضور پناهجویان در اتریش بود. اتریش اولین کشور مهم اروپایی غربی در مسیر پناهجویان است.

سخنان سباستین کورتس درباره میزبانی اروپا از تمامی پناهجویان جهان به نسبت آمارها کاملا خلاف و غیرواقعی است. طبق آخرین آمار سازمان ملل در میان ۱۰ کشوری که میزبان یشترین تعداد پناهجو در سه سال اخیر بوده‌اند به جز آلمان نام هیچ کشور اروپایی وجود ندارد. ترکیه، پاکستان، لبنان و ایران و اتیوپی در صدر این لیست قرار دارند.