بلومبرگ گزارش داد، طبق یک تجزیه و تحلیل مستقل از تصاویر ماهواره‌ای کره شمالی به توسعه یکی از تاسیسات کلیدی ساخت موتور موشک خود پس از نشست رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا ادامه داده است.

انسیتو مطالعات بین الملل میدلبری، در گزارشی متوجه شده که کره شمالی اخیرا یکی از کارخانه‌های خود در شهر هامهونگ در شرق کره شمالی را توسعه داده که به تولید موتورهای مهم موشک بالستیک سوخت جامع مشغول است. این کارخانه همچنین به ساخت اجزاء دیگر موشک ازجمله بخشهای موجود در کلاهک مشغول است که می‌توان از آنها برای موشکهای دوربرد با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا استفاده کرد.

در این گزارش آمده است: توسعه (تاسیسات هسته‌ای) حاکی از آن است که با وجود امید به خلع سلاح، کیم جونگ اون همچنان به افزایش زرادخانه‌های موشکی خود ادامه می‌دهد.

این گزارش که اولین بار وال استریت ژورنال به آن اشاره کرد تردیدی بر تضمین‌های ترامپ است که گفته بود کره شمالی " دیگر تهدیدی هسته‌ای به شمار نمی‌رود ". مقامات اطلاعاتی به صورت جداگانه بارها  به این نتیجه رسیده بودند که کیم به دنبال مخفی کردن زرادخانه های هسته‌ای خود بوده و هیچ قصدی برای تحویل زرادخانه‌های خود ندارد.

در گزارش موسسه میدلبری به بررسی تصاویر ماهواره‌ای چندین هفته پیش از نشست کیم و ترامپ پرداخته است. تلاش برای توسعه تاسیسات هسته ای از سوی رهبر کره شمالی پس از آن صورت گرفت که وی در دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی در ۲۷ آوریل وعده  خلع سلاح داده بود.

از دید آمریکایی‌ها توسعه این تاسیسات هسته ای نشان می‌دهد که رهبر کره شمالی  به دستور ماه می ۲۰۱۷ خود مبنی بر تولید انبوه موشک – پس از آزمایش موفق موشک پوک گوک سونگ-۲ همچنان پایبند است.