رویترز گزارش داد، آلیس ولز، معاون امور جنوب آسیا و آسیای مرکزی وزارت خارجه آمریکا در جریان سفر به شهر کابل پایتخت افغانستان به خبرنگاران گفت: من فکر می‌کنم که اینکه طالبان وارد مذاکرات نشود غیرقابل قبول شده است.

ولز که یکی از مقام‌های ارشد حوزه افغانستان در وزارت خارجه آمریکا است گفت: در حال حاضر صراحتا باید گفت که این تنها رهبران طالبان هستند که در افغانستان ساکن نیستند و مانع رسیدن به راه حل سیاسی از طریق مذاکره هستند.

گروه طالبان تاکنون درخواست‌های اشرف غنی برای پیوستن به مذاکرات را بعد از آتش‌بسی که به مدت سه روز به مناسبت عید فطر میان دولت افغانستان و طالبان اجرا شد، رد کرده است.

آنها گروه‌ها و فعالانی که خواهان آتش‌بس هستند را متهم به بازی کردن به نفع آمریکا می‌کنند و تاکید دارند که آمریکا باید نظامیانش را از افغانستان خارج کند تا مذاکرات آغاز شود.

با این حال ولز گفت: حمایتی گسترده از صلح در افغانستان وجود دارد که تصاویر مربوط به پیوستن شبه‌نظامیان غیرمسلح به سربازان دولتی و غیرنظامیان در خیابان‌های افغانستان در عید فطر گویای آن هستند. حمایتی که ما می‌بینیم نه فقط از طرف مردم افغانستان بلکه از طرف سربازان و فرماندهان طالبان بوده و خارق‌العاده است.

ولز همچنین گفت که پیشنهاد آمریکا به طالبان برای پیوستن به مذاکرات صلح و صحبت درباره آینده نظامیان خارجی در افغانستان دیگر جای هیچگونه توجیهی برای طالبان برای آنکه مذاکره با دولت افغانستان را رد کند، نمی‌گذارد. این پیشنهاد حقیقتا همه موارد اعتراضی طالبان و بهانه‌های آنها برای عدم آمادگی برای تعامل با دولت افغانستان را از بین می‌برد.

ولز که قرار است امروز (دوشنبه) به اسلام آباد برود تا با مقام‌های پاکستانی دیدار کند گفت: کشورهای همسایه در پیشبرد این فرایند نقشی حیاتی دارند اما پاکستان تلاش کافی انجام نمی‌دهد.

او تاکید کرد: ما هنوز شاهد اقدامی تعیین کننده و محکم از سمت اسلام‌آباد نبوده‌ایم و این چیزی است که به دنبالش هستیم.