نیوزویک گزارش داد، با اینکه آلبرایت در گفت و گو با آندرو مار از شبکه بی بی سی، از فاشیست خواندن رئیس جمهوری کشورش خودداری کرد، اما گفت: به نظر من به عنوان دیپلمات پیشین، ترامپ غیردمکراتیک ترین رئیس جمهوری در تاریخ معاصر آمریکاست و این وضع مرا آزار می دهد، هر چند انتقاد از رئیس جمهوری کشورم آسان نیست.

آلبرایت که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، نخستین وزیر امور خارجه زن کشورش بود و در کودکی به همراه خانواده اش از چکسلواکی که در آن هنگام تحت سلطه فاشیسم اروپایی بود گریخت، در کتاب تازه اش به نام هشدار فاشیسم، به بررسی حکومت های استبدادی گروهی در دهه ۱۹۳۰ پرداخته و همانندهایی میان آنها و پیدایش جنبش های چپ افراطی عوام گرا در دنیای معاصر یافته است.

آلبرایت در ادامه این مصاحبه به آندرو مار گفت: هر چند تعریف فاشیسم دشوار است، اما رهبر فاشیست کسی است که به منظور منزوی ساختن افرادی که با وی موافق نیستند، خود را با نوعی گروه یا قبیله، معرفی و شناسایی و درنهایت از خشونت برای دستیابی به خواسته هایش استفاده می کند.

وی افزود: هر چند به نظر من ترامپ فاشیست نیست، اما برخوردهایش با آزادی بیان و نقش رسانه ها و نادیده گرفتن نهادها(ی مردمسالاری) مرا نگران می کند.

آلبرایت که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ برای پیروزی هیلاری کلینتون رقیب دمکرات ترامپ تلاش و مبارزه می کرد و اکنون استاد دانشگاه جرج تاون است، لحن ترامپ را درباره مهاجران کاملا توهین آمیز خواند.

این دیپلمات ارشد پیشین آمریکا، دیدار اخیر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا را برای ترامپ به اندازه کیم پیروزمندانه ندانست و افزود: تنها نتیجه این نشست، متوقف شدن رزمایش های مشترک ایالات متحده با کره جنوبی بود.

در حالی ترامپ پس از این دیدار مدعی شده بود که پیونگ یانگ دیگر تهدید هسته ای به شمار نمی رود، اما گزارش نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده که روز جمعه منتشر شد، نشان می دهد که پیونگ یانگ هنوز به تولید سوخت هسته ای ادامه می دهد.

واحد اطلاعاتی نشریه اکونومیست در ماه ژانویه، جایگاه آمریکا را از دمکراسی کامل و تمام عیار به نظام مردمسالاری معیوب و ناقص تقلیل داد. نویسنده این گزارش افزود: اطمینان همگانی به دولت، نمایندگان منتخب و احزاب سیاسی آمریکا به سطوح بسیار پائین سقوط کرده است.

حملات رئیس جمهوری آمریکا به رسانه ها، ستایش از سران خودکامه و درخواست زندان برای مخالفان سیاسی، موجب ناراحتی منتقدان ترامپ شده است بطوریکه تعهد وی را به مردمسالاری مورد شک و تردید قرار داده اند.