محمد شریعتمداری در مراسم روز ملی صنعت و معدن اظهار داشت: در این برهه ملت ایران مورد هجوم اقتصادی آمریکا قرار گرفته است و شرایط خطیری است که باید تمهیداتی برای آن اندیشید.

وی افزود: در ابتدای انقلاب ۸۵۴ واحد صنعتی در کشور وجود داشت که این تعداد در حال حاضر به ۱۰۰برابر افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که ارزش افزوده بخش صنعت از سال ۵۷ تاکنون ۹ برابر شده و در سال ۹۴ به بیش از ۱۵درصد رسیده است، تصریح کرد: در زیرساخت‌های صنعتی در سال ۵۷ دو شهرک صنعتی داشتیم که اکنون به ۵۹۲شهرک صنعتی افزایش یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در سال‌های گذشته شاهد رشد منفی صنعتی بودیم، تاکید کرد: ضایعاتی که در برخی سال‌ها به ۲۳ درصد رسید، در حال حاضر در حال نشان دادن خود است.

شریعتمداری در ادامه، از معاون اول رییس‌جمهور درخواست کرد تا معامله ارز را به نرخ توافقی میان صادرکنندگان و واردکنندگان آزاد کرده و سقفی برای آن تعیین نشود.

وی عنوان کرد: باید اجازه داد که صادرکننده و واردکننده با نرخ توافقی، ارز خود را به فروش برسانند و البته ما هم محدودیت‌ها و حساسیت‌های بازار ارز را می‌دانیم، بنابراین تقاضای ما این است که مکانیزمی را فراهم کنند که با معامله آزاد ارز، صادرات و واردات را آزاد کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تخصیص منابع ۲۳ هزار میلیارد تومان که برای تولید تصویب شده است، پرداخت شود، این از پرداخت حقوق کارمندان واجب‌تر است.

شریعتمداری افزود: همه می‌گویند که مالیات بر ارزش افزوده بد است، در حالیکه استدعا و التماس ما از مجلس این است که برای حمایت از تولید، در دستور کار تصویب قرار دهد.

وی متذکر شد: کاهش هزینه‌های تامین اجتماعی نیز موضوع مهمی است که باید کاهش یابد و سهم کارفرما بسیار بالا است؛ اگرچه وضع صندوق‌ها خوب نیست، ولی تولید را اگر سرپا نگه داریم، مالیات می‌دهند و کمک‌رسانی دولت خواهیم داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: تقاضای مطمئن برای تولید را یک موهبت الهی می‌دانیم، ما تشویق می‌کنیم که مردم کالای ایرانی بخرند و خود کالاهای ایرانی به خریداران تشویق بدهند.