بعد از آنکه ترامپ در روز ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد، حالا تمام تلاش خود را می کند که فشارهای متعددی را بر ایران وارد کند تا اهداف مشخص خود را تحقق بخشد. او در سخنرانی ۱۸ اردییهشت اعلام کرد تحریمها بعد از ۹۰ و ۱۸۰ روز بر خواهند گشت. او در حقیقت به مشتری های نفتی ایران فرصت ۹۰ روزه داد که جایگزینی برای ایران پیدا کنند. در حالی که این ۹۰ روز رو به پایان است، ترامپ سعی میکند فضای اقتصادی در رابطه با ایران را با هر متدی که بتواند، هر چه بیشتر ملتهب و نگران کننده نشان دهد و مشتری های ایران را بپراند.

او در روزهای اخیر مواضع بسیاری در این باره گرفته و تهدید کرده است فروش نفت ایران را به صفر می رساند. ترامپ در این باره، نیکی هیلی را به دیار آبا و اجدادی اش فرستاد تا با مودی نخست وزیر هند دیدار کند و آنها را از خرید نفت ایران بر حذر دارد.

مرد موطلایی کاخ سفید می‌گوید همه باید تن به تحریم‌های یک‌جانبه امریکا که از ماه نوامبر رسما علیه ایران از سر گرفته می‌شوند، بدهند و این در حالی است که شرکای اروپایی و مشتری‌های شرقی ایران می‌گویند از تنها تحریم‌هایی که تبعیت می‌کنند تحریم‌های سازمان ملل است.

این تلاشهای ترامپ دقیقا متقارن شده است با روزهایی که خبرهای خاصی از اروپا می رسد و احتمال توافق برای حفظ ایران در برجام شکل گرفته است. اروپایی ها تلاش می کنند بسته ای را در بین خود به تصویب برسانند که ایران را تشویق به ماندن در برجام می کند.

حال زن سبزه و هندی الاصل و پیشانی سفید در تیم ترامپ که سفرش به وین و دیدار با آمانو هم دقیقا برای فشار روی آژانس برای فشار روی ایران بود، به هند سفر کرد تا پلن جدید ترامپ را استارت زده باشد. جنگ نفتی ایران و امریکا ادامه خواهد داشت. ایران تلاش می کند همچنان در بورس بماند و تولید و فروش نفتش کاهش نیابد و امریکا تلاش می کند آنرا حتی به صفر برساند. غول نفتی خاورمیانه پشت امریکاست و اروپایی ها و مشتریهای شرقی ایران هم قولهایی داده اند. باید دید چه کسی برنده این منازعه است.