وب‌سایت «جِی سی» نوشت، اقدام گاردین به سانسور یک کاریکاتور ضداسرائیلی، واکنش یک نماینده پارلمان انگلیس را به همراه داشت.

این کاریکاتور، ترزا می، نخست وزیر انگلیس، را در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در دفتر نخست وزیری انگلیس نشان می‌دهد که در میان آن‌ها، رزان النجار، پرستار شهید فلسطینی، در شومینه می‌سوزد.

رزان النجار ۲۱ ساله، روز ۴ ژوئن و در تظاهرات در غزه به دست نیروهای صهیونیست به شهادت رسید.

استیو بل، کاریکاتوریست گاردین، در ایمیل‌هایی که به کارکنان این روزنامه فرستاد، اعلام کرد کاریکاتور او به طور ناعادلانه سانسور شده است. وی همچنین گفت سردبیر گاردین با او صحبت نمی‌کند، چون دلیل قانع‌کننده‌ای برای رد کردن این کاریکاتور ندارد.

سانسور کاریکاتور ضداسرائیلی در روزنامه گاردین

در این میان، تونی گریفز، نماینده لیبرال دموکرات در پارلمان انگلیس به سانسور این کاریکاتور واکنش نشان داد.

وی در یادداشتی نوشت: «تصمیم برای سانسور کاریکاتور استیو بل درباره مرگ تکان‌دهنده رزان النجار در غزه برای من غافلگیرکننده نبود؛ اما فکر می‌کنم در اتخاذ این تصمیم، بیش از حد حساسیت به خرج داده شد.»

گریفز افزود: «در واکنش‌ها نسبت به اسرائیل و اقدامات و سیاست‌هایش احتیاط، حساسیت و سانسورهای بسیار بیشتری در نظر گرفته می‌شود و گاهی اوقات، استانداردهای متفاوتی در قبال آن اتخاذ می‌شود... اما شاید زمان آن رسیده باشد که از اسرائیل بخواهیم برای اقداماتش پاسخگو باشد.»