آناتولی گزارش داد، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت‌وگویی درباره نقشه راه ترکیه و آمریکا درباره منبج گفت: رهبران ترکیه و ترامپ با یکدیگر مکالمه تلفنی داشته‌اند. تلاش‌های دو طرف برای عادی‌سازی و تقویت روابط میان دو کشور ادامه دارد.

وی ادامه داد: قرار است کارگروه حقوقی در آنکارا در ۱۳ ماه ژوئیه با یکدیگر نشستی برگزار کنند. یکی از مفاد نشست کارگروه مبارزه علیه یگان‌های مدافع خلق در سوریه و نیروهای پ.ک.ک در شمال عراق است.

چاووش‌اوغلو در ادامه اظهاراتش افزود: آمریکا در منبج و شرق فرات سلاح‌ها را از یگان‌های مدافع خلق خواهد گرفت. البته در این میان با توجه به اینکه برخی از سلاح‌ها مفقود شده‌اند و برخی دیگر توسط یگان‌های مدافع خلق به فروش رسیده‌اند جمع آوری تمامی سلاح‌ها امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر ترکیه به دنبال افتتاح کنسولگری در بصره و موصل است. تلاش‌های رسمی در این باره در حال انجام است.

او در ادامه اظهاراتش درباره اعمال وضعیت فوق‌العاده در ترکیه گفت: برای ما وضعیت فوق‌العاده یک انتخاب نبوده بلکه یک "ضرورت" بوده است.

چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش درباره ریاست دوره‌ای اتریش در اتحادیه اروپا گفت: در دوره جدید فکر نمی‌کنم تحت ریاست اتریش در اتحادیه اروپا گام‌های مثبتی برداشته شود.

وزیر امور خارجه ترکیه درباره فروش اف – ۳۵ آمریکا به ترکیه گفت: هرگونه ممانعت از فروش این جنگنده‌ها باید یک توجیه منطقی داشته باشد. نباید تنها با ادبیات سیاسی بلکه باید با ادبیات حقوقی این مساله مورد بررسی قرار گیرد.

ترامپ در تماس تلفنی با اردوغان اعلام کرده است که در این باره گام‌های لازم را برخواهد داشت.

وی ادامه داد: دونالد ترامپ به ترکیه اهمیت می‌دهد و خواستار بهبود روابط دو کشور است. در حال حاضر آموزش‌ها برای به پرواز درآوردن و استفاده از جنگنده‌های اف – ۳۵ آغاز شده است. من فکر نمی‌کنم که در آینده مشکلی در این روند ایجاد شود.