ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مصوبه دولت درباره برگزاری محل‌هایی برای تجمعات، گفت: دولت بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی مکان‌هایی را برای برگزاری تجمعات تعیین کرده است که به نظر ما بر اساس تفسیر شورای نگهبان از این اصل در سال ۶۴، برگزاری تجمعات نیاز به مجوز ندارد آن هم به شرطی که مخل نظم عمومی نبوده و مسلحانه نباشد.

وی با بیان اینکه «مهمترین مصوبه دولت ضمانت اجرایی ندارد» توضیح داد: ما با توجه به این موضوع کلیات طرحی را در کمیسیون شوراها تصویب کردیم که علاوه بر داشتن ضمانت اجرایی، محل تجمعات را مقابل مجلس تعیین کردیم البته که همین الان هم اکثر تجمعات مردم جلوی خانه ملت یعنی مجلس برگزار می‌شود، ما در این طرح مشخص کردیم که اگر تجمع بالای دو هزار نفر باشد رییس مجلس باید با حضور در بین تجمع‌کنندگان پاسخگو باشد، اگر بیش از ۷۰۰ نفر، یکی از نواب رییس و اگر بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر باشد باید رییس کمیسیون مربوطه حضور پیدا کند.

ابوترابی با تاکید بر اینکه «مجلس می‌تواند امنیت تجمع‌کنندگان را تامین کند» گفت: امکانات مقابل مجلس همچون دیوارکشی و حصارها به گونه‌ای است که خودروها نمی‌توانند بین تجمع‌کنندگان رفته و آنها را مورد اصابت قرار دهند به همین دلیل از لحاظ امنیت آنها با مشکل مواجه نمی‌شوند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تاکید بر اینکه «طرح مجلس مغایرتی با مصوبه دولت ندارد و ضمانت اجرایی لازم را داراست» گفت: با این وجود اگر تجمعی خارج از مکان‌های تعیین شده برگزار شود باید با آن برخورد صورت گیرد چون وجود مجوز الزامی است کما اینکه ما معتقدیم دولت باید در دادن مجوزها سرعت لازم را داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه «برگزاری تجمعات نیاز به مجوز ندارد» گفت: با این وجود اگر قرار باشد خارج از مکان‌های تعیین شده تجمعی برگزار شود باید دولت سریع مجوز لازم را بدهد این ایراد به همه دولت‌ها وارد است که وزارت کشور در دادن مجوزها تعلل می‌کند.

ابوترابی در پایان گفت: مردم باید احساس کنند که آزادانه می‌توانند حرف‌شان را بزنند، این روال در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد، قطعا با داشتن قانون اساسی مترقی ما هم باید مردم به راحتی و آزادانه اعتراض‌شان را بیان کنند که متاسفانه به دلیل کج فهمی و کج سلیقگی‌ها شاهد آن نیستیم.