این منطقه در فلات شرقی جنوبگان قرار دارد، از نزدیکی قطب جنوب آغازشده و مساحت آن تقریباً به اندازه استرالیا است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا به سه هزار و ۵۰۰ متر می‌رسد. هوای این منطقه بسیار خشک، ساکن و رقیق است. این ویژگی‌ها منطقه موردنظر را به سردترین نقطه سطح زمین بدل کرده است.

در سال ۱۹۸۳ میلادی یک ایستگاه هواشناسی روسی دمای ۸۹- درجه سانتی‌گراد را در این منطقه به ثبت رساند و در سال ۲۰۱۳ میلادی اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌ها نشان داد دمای برخی از جبهه‌های هوای سرد در این منطقه به ۹۳- درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

در تحقیقات اخیر، محققان اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌های Terra و Aqua متعلق به ناسا و ماهواره‌های تحقیقاتی اداره ملی اقیانوسی و جوی را از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ میلادی مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند.

در این بررسی‌ها مشخص شد دمای سطح فلات شرقی جنوبگان در فصل زمستان به‌طور منظم به حدود ۹۰- درجه سانتی‌گراد می‌رسد و حدود ۱۰۰ منطقه از این فلات که بافاصله صدها کیلومتر از یکدیگر قرار دارند، دمای ۹۸- درجه سانتی‌گراد را تجربه می‌کند. به گفته محققان، تمام این مناطق سرد در سطوح کم‌عمق میان صفحات یخی قرار دارند که هوای سردتر و چگال تر مدت‌ها درون آن‌ها باقی می‌ماند.

محققان قصد دارند برای گردآوری اطلاعات دقیق‌تر به برخی از این مناطق سفر کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Geophysical Review Letters منتشرشده است.