نشست خبری «هفته سینمای ایتالیا» در ایران با حضور مائورو کنچاتوری، سفیر ایتالیا در ایران و مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، امروز (چهارشنبه ۶ تیر) در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

سفیر ایتالیا در این نشست از روند برنامه‌ریزی هفته فیلم آن کشور، تعاملات فرهنگی ایتالیا و ایران، بازی‌های درخشان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و ... سخن گفت.

او در بخشی از صحبت‌هایش به بازی‌های خوب تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی اشاره کرد و گفت: «ایران فقط ۱۵ سانتی‌متر با صعود به مرحله بعد جام جهانی فاصله داشت. از آن‌جایی که ایتالیا در جام جهانی غایب است، همه ما هوادار تیم ایران بودیم و امیدوار به این‌که حداقل تماشاگران فوتبال، پرچم‌های دو کشور را با هم اشتباه بگیرند.»

پس از آن کنچاتوری درباره دلایل برگزاری «هفته سینمای ایتالیا» در ایران گفت: «برنامه «هفته سینمای ایتالیا» و دو سمیناری که در طول این هفته برگزار می‌شود، در چارچوب یک برنامه فرهنگی کلی‌تر به نام «ایتالیا، فرهنگ‌ها، مدیترانه ۲۰۱۸» جای می‌گیرد که وزارت خارجه ایتالیا ترتیب داده و امسال تمامی کشورهای حوزه مدیترانه را درگیر خود کرده است. ما نیز خوشحالیم که امکان برگزاری آن‌ را در ایران داریم.»

او ادامه داد: «حوزه مدیترانه همواره یک پل ارتباطی بوده که نظرات و فرهنگ و ایده‌های مختلف را از مشرق زمین به مغرب زمین انتقال داده است. اما تمامی این مسائل فرهنگی و فلسفی از ایران به حوزه مدیترانه و به مغرب زمین می‌رسیده است. به همین دلیل خواستار گنجاندن ایران در برنامه «ایتالیا، فرهنگ‌ها، مدیترانه» شدیم و این امر مورد موافقت وزارت امور خارجه ایتالیا نیز قرار گرفت.»

سفیر ایتالیا درباره دلیل تاکید روی سینما در گفت‌وگوهای فرهنگی میان ایران و کشورش توضیح داد: «سینما واقعیت‌های زندگی انسان‌ها را از طریق استعارات و سمبل‌های مختلف بیان می‌کند. گمان می‌کنم طرز تفکر ایرانی‌ها و ایتالیایی‌ها، احساسات آنها و برداشتی که از دنیای اطراف خود دارند، به نشانه‌ها و استعارات بسیار وابسته است. از این نظر، برقراری ارتباط فرهنگی از طریق سینما می‌تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد.»

کنچاتوری درباره آثار انتخاب شده برای این هفته فیلم گفت: «فیلم‌های این هفته فیلم هوشمندانه و با دلیل روشن انتخاب شده‌اند؛ محیطی که داستان این فیلم‌ها در آنها اتفاق می‌افتد دارای تنوع است. یکی از فیلم‌ها در زمان حال، دیگری در دوران نزدیک به جنگ جهانی دوم و یکی دیگر در دوره تزارهای روسیه می‌گذرد. به لحاظ مضمونی نیز برخی مبتنی بر تخیل کارگردان و برخی دیگر تاریخی و مستند هستند. در این فیلم‌ها هم‌چنین شاهد حضور هنرپیشه‌های برجسته جهانی هستیم و موسیقی متن آنها نیز توسط اساتید برجسته‌ای هم‌چون انیو موریکونه و سرجیو کاماریره ساخته شده است.»

او در پاسخ به پرسشی، با اشاره به شناخت ایتالیایی‌ها از سینمای ایران افرود: «سینمای ایران در ایتالیا کاملا شناخته‌شده و پرطرفدار است و هم مخاطبان عام و هم دست‌اندرکاران سینما را به سمت خود می‌کشاند. مصاحبه‌های زیادی از کارگردان‌ها و هنرپیشه‌های ایتالیایی می‌بینید که از الهام‌بخشی همتایان ایرانی خود سخن می‌گویند.»

در واکنش به صحبت‌های سفیر ایتالیا، مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: «نوع پاسخگویی سفیر ایتالیا به سوالات نشان می‌دهد که نسبت به مساله فرهنگ و هنر تا چه اندازه آشنا و مسلط، و به فرهنگ و هنر ایران بسیار علاقمند است.»

او ادامه داد: «برخلاف صحبت‌های عده‌ای که از موضع ضعف و انفعال صحبت می‌کنند. ایران در زمینه فرهنگی از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است که دنیا پیشتر به آن پی برده است. در همین لحظه گروه‌های تئاتری از ایران در حال اجرای نمایش در نقاط مختلف جهان یا در حال عقد قرارداد آن هستند، سینمای ایران جزو سینماهای برتر دنیاست و در حوزه هنرهای تجسمی نیز به همین ترتیب.»

رجبی معمار تاکید کرد: «کشورهای زیادی از جمله تمامی کشورهای آمریکای جنوبی خواستار تعامل فرهنگی با ما هستند. ما در حوزه فرهنگ و هنر اصلا در موضع ضعف و انفعال نیستیم، بلکه در موضع تعامل و گفتگو با دیگر فرهنگ‌ها قرار داریم.»

هفته سینمای ایتالیا در ایران با عنوان «پرداختن به سینما» از ۱۰ تا ۱۵ تیر در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.