این هواپیماساز اروپایی که دیرتر از دو شرکت بویینگ و ایرباس قرارداد خود با ایران را نهایی کرده بود در طول ماه های گذشته بیشترین تحویل هواپیما را به ایران داشت و پس از اعلام خروج رسمی امریکا از برجام همچنان اصلی ترین امید ایران برای تحویل هواپیماهای جدید به شمار می رفت.

فرزانه شرفبافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر چند روز پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که این شرکت تعدادی هواپیمای جدید تحویل می گیرد و در این بین هواپیماهای ATR بخشی از این برنامه ریزی خواهند بود.

با این وجود و حتی در شرایطی که اعلام شده بود دو هواپیمای ATR نیز برای تحویل به ایران آماده شده حالا مدیرعامل این شرکت می گوید که برای تداوم تحویل هواپیماهای جدید به ایران ابهام های مهمی پیش رو دارد.

کریستن شرر در گفت و گویی با یک رسانه فرانسوی اعلام کرده که ترس قرار گرفتن در فهرست تحریم های آمریکا که می تواند ایرباس را نیز با خود درگیر کند باعث شده این شرکت نسبت به تحویل هواپیماهای جدید به ایران فعلا جانب احتیاط را پیش گیرد.

این مقام اروپایی این را نیز گفته که دو فروند از هواپیماهای ایران آماده بوده و دیگر هواپیماها نیز هریک در مراحلی از تولید به سر می برند و در صورتی که تحریم های جدید وضع نمی شد، ایران و ATR آماده بودند قرارداد ۲۰ فروندی خود را در سال ۲۰۱۸ طبق برنامه ریزی صورت گرفته اجرایی کنند.

در کنار قرارداد فروش هواپیما، این شرکت اروپایی برای آموزش و خدمات پس از فروش نیز به ایران تعهداتی داده که به نظر می رسد فعلا اجرای آنها ممکن نخواهد بود. مدیرعامل ATR این را نیز گفته که قرارداد با ایران ایر بنا بوده نقطه شروع روابط با ایران باشد و در صورت مانع نشدن تحریم ها امکان آن وجود داشت که قراردادهای جدیدی نیز میان طرفین اجرایی شود.

بر اساس گفته های شرر هرچند صحبت دولت فرانسه برای حمایت از شرکت هایی که با ایران در قالب برجام کار می کنند می‌تواند مهم باشد اما در این زمینه باید مذاکراتی صورت گیرد و چگونگی مواجه با تحریم های امریکا مشخص شود. مدت سه ماهه در نظر گرفته شده از سوی آمریکا برای بازگشت تحریم ها علیه ایران برای صنعت هواپیمایی بسیار کوتاه است و نمی توان انتظار داشت که فروش هواپیما در این مدت کوتاه میسر شود.

پس از اجرایی شدن برجام ایران ایر به عنوان شرکت حامل پرچم ایران قرارداد خرید ۲۰۰ هواپیمای جدید را نهایی کرد که در طول این مدت ۱۱ هواپیما رسما به کشور تحویل شد.

سه فروند ایرباس و هشت فروند ATR هواپیماهایی بودند که در طول این مدت تحویل ایران شد و پس از اجرایی شدن دستور ترامپ برای خروج آمریکا از برجام، رسما تحویل هواپیماهای باقی مانده در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

بویینگ که بنا بود نخستین هواپیمای خود را اردیبهشت امسال به ایران تحویل دهد، با توجه به اقدامات ترامپ قراردادش را متوقف کرد و ایرباس نیز در طول این مدت از امکان پذیر نبودن اجرای این قرارداد سخن گفت.