عبدالغنی هامل دارای مدرک مهندسی رایانه است و ابتدا به استخدام ژاندارمری در آمد و با شایستگی هایی که از خود نشان داد ، سال ۲۰۰۸میلادی به فرماندهی گارد ریاست جمهوری تعیین شد و در سال ۲۰۱۰میلادی در پی کشته شدن رئیس پلیس به ضرب گلوله یکی از همکارانش، رئیس پلیس این کشور شد.

در خصوص زمان برکناری سرلشکر هامل باید گفت، این خبری غیر منتظره بود زیرا پیش از آن اخبار یا شایعاتی مبنی بر برکناری او وجود نداشت به همین دلیل برخی رسانه های الجزایرمانند شبکه «الشروق» این اقدام را ناگهانی دانستند و اینگونه بازار شایعات در خصوص علل برکناری او داغ شده است و این در حالی است که بیانیه ریاست جمهوری الجزایر که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، اشاره ای به علت این برکناری نکرد.

برخی رسانه ها سعی کردند برکناری ژنرال هامل را به کشف محموله ۷۰۱ کیلویی کوکائین در الجزایر طی چند هفته پیش مرتبط کنند؛ تارنمای «الخلیج الجدید » ادعا کرد راننده سرلشکر هامل در این پرونده دست داشته است و به همین دلیل او برکنار شده است. 

برخی دیگر از رسانه ها نیز برکناری او را به سخنانش در مورد پرونده کشف مواد مخدر مرتبط دانستند. ژنرال هامل که از سال ۲۰۱۰میلادی رئیس پلیس الجزایر بود و مسئولیت رئیس سازمان پلیس آفریقا (آفریپل )را که مقر آن در الجزیره است، بر عهده داشت، صبح سه شنبه ( روز گذشته ) در مراسم اهدای خون نیروهای پلیس در مورد پرونده قاچاق ۷۰۱ کیلوگرم کوکائین که چندی پیش از یک کشتی در بندر وهران الجزایر کشف شد، گفت، برخی تخلفات در تحقیقات اولیه در این خصوص روی داده است اما او به دستگاه قضایی و حرفه ای بودن و همچنین سالم بودن آن اطمینان کامل دارد و پلیس نیز به مبارزه با فساد ادامه می دهد و می گوید کسی که می خواهد با فساد مبارزه کند خود باید پاکدست باشد.

وی در خصوص شایعاتی مبنی بر دست داشتن یکی از رانندگان مقام های پلیس در پرونده قاچاق کوکائین نیز ضمن تکذیب ضمنی آن گفت، با ادعا و بازی با اخبار و کلمات نمی توان به پلیس آسیب وارد و وجهه آن را تخریب کرد.

تارنمای «اصوات مغربیه » در این خصوص نوشت، هامل چند ساعت پس از سخنانش در مراسم اهدای خون و متهم کردن برخی طرف ها به دست داشتن به قاچاق مواد مخدر برکنار شد که این معانی زیادی می تواند داشته باشد هر چند همه حدس و گمان است.

تارنمای «اخبار دزایر» نیز نوشت، برکناری ژنرال هامل کمی پس از صدور بیانیه تکذیبیه پلیس مبنی بر دست داشتن راننده شخصی او در پرونده قاچاق کوکائین صورت گرفت و ژنرال هامل خود گفت، کسانی که می خواهند با فساد مبارزه کنند خود باید پاکدست باشند.

تارنمای «دزایر اینفو» در این خصوص نوشت، برخی رسانه ها برکناری ژنرال هامل را به فاش کردن برخی گزارش ها در خصوص پرونده قاچاق ۷۰۱ کیلوگرم کوکائین ربط دادند و نوشتند راننده شخصی ژنرال هامل با«کمال البلوشی» متهم اصلی این پرونده در ارتباط بوده است اما واقعیت غیر از این است زیرا رئیس جمهوری و دستگاه حاکم در الجزایر واکنشی عمل نمی کنند و حتی اگر راننده ژنرال هامل نیز در این پرونده دست داشت، او با این سرعت برکنار نمی شد .

این تارنما در ادامه نوشت، باید دانست ژنرال هامل تنها افسر پلیس و دستگاه امنیت در تاریخ الجزایر است که از سال ۲۰۰۰تا ۲۰۱۲ هر دو سال یک بار ارتقای درجه گرفته و طی مدت کوتاهی از درجه سرگردی به درجه سرلشکری رسید. بوتفلیقه سال ۲۰۱۴ و در پی اعتراضات گسترده نیروهای پلیس به دلیل اوضاع اجتماعی و شغلیشان با اینکه بسیاری از مقام ها و شخصیت ها خواستار برکناری هامل شدند، او را در منصبش حفظ کرد و «عبدالمالک سلال» نخست وزیر وقت را مکلف به گفت و گو با معترضان کرد.

دزایر اینفو افزود، ۲۴ ساعت پیش «الطیب لوح» وزیر دادگستری که به نهاد ریاست جمهوری بسیار نزدیک است، گفت، نباید نهادهای دولتی را در مساله قاچاق کوکائین متهم کرد، آسیب زدن به وجهه این نهادها مجازات دارد و این یعنی اینکه او از ژنرال هامل حمایت کرد و به طور کلی این یعنی اینکه برکناری ژنرال هامل هیچ ربطی به مساله قاچاق مواد مخدر ندارد و با توجه به اینکه وی هفته آخر ماه ژوئن برکنار شده ، یعنی کمتر از دو هفته پیش از مراسم جشن استقلال در پنجم جولای( ۱۴ تیرماه) و با توجه به اینکه ارتقای درجات نظامیان در ارتش و ژاندامری و دیگر نهادهای امنیتی در این روز صورت می گیرد، ممکن است او به عنوان وزیر دفاع تعیین شود (تاکنون رئیس جمهوری خود عهده دار وزارت دفاع نیز بوده است) و از سوی دیگر برخی نیز می گویند اگر بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ نامزد نشود، ممکن است ژنرال هامل یکی از مهم ترین گزینه های احتمالی برای نامزدی باشد.

این روزها بازار شایعات داغ است و به قطع نمی توان در خصوص علت برکناری ژنرال هامل سخن گفت اما واقعیت این است که او از جمله افراد مورد اعتماد رئیس جمهوری الجزایر بوده است و البته ممکن است مقام های عالی رتبه این کشور تصمیم گرفته باشند پس از هشت سال مدیریت ژنرال هامل، تغییر و تحولاتی در پلیس و دستگاه امنیتی این کشور انجام دهند و همچنین ممکن است ژنرال هامل را برای پست مهم دیگری در نظر گرفته باشند.باید منتظر ماند و دید سرنوشت ژنرال هامل چه می شود.