غلامعلی خوشرو با تقدیر از ابتکار عمل روسیه به عنوان رییس دوره ای شورای امنیت در برگزاری این نشست به تشریح وضعیت بحرانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت.

وی ریشه اصلی همه بحرانها و منازعات در این منطقه را مداخلات خارجی و اشغالگری عنوان کرد و به ویژه اشغالگری رژیم صهیونیستی درسرزمینهای فلسطینی را عامل اصلی همه منازعات در این منطقه  دانست. 

 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل کشتار مردم و غیرنظامیان در غزه را نمونه هایی از اقدامات جنایت بار رژیم صهونیستی دانست که با حمایت کامل آمریکا انجام می شود و صلح و امنیت را در خاورمیانه به خطر انداخته است. 

 

خوشرو همچنین به تحولات یمن و خطر جدی آن بر امنیت منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن، محاصره کامل یمن و ممانعت از ارسال کمکهای بشردوستانه برای مردم یمن از سوی این ائتلاف نمونه آشکار جنایت جنگی است که صلح و امنیت را با تهدید مواجه ساخته است.

 

وی اظهار کرد: جامعه جهانی و شورای امنیت باید عربستان سعودی را به دلیل این جنایتها مورد بازخواست و مواخذه قرار دهد و برای پایان دادن به این تجاوز نظامی اقدام جدی به عمل آورد.

 

خوشرو همچنین به وضعیت در سوریه و اقدامات جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مبارزه با داعش و دیگر جریان‌های تروریستی اشاره کرد و با تاکید بر راه حل سیاسی برای خاتمه دادن به بحران در سوریه گفت تنها مردم سوریه حق دارند درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل روند آستانه را ابتکارعمل موثر در کمک به حل بحران سوریه دانست و گفت: ایران، روسیه و ترکیه به عنوان سه کشور ضامن در این روند توانستند زمینه خوب همکاری برای ایجاد ثبات و کاهش درگیری در سوریه شکل دهند. 

 

نماینده کشورمان در سازمان ملل در پایان گفت: آن دولتهایی که در بوقهای ایران هراسی میدمند و با توهم آفرینی ایران را دشمن منطقه  میخوانند در واقع در پی فروش اسلحه بیشتر وتخریب گسترده تر  منطقه هستند.  

وی  با اشاره به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد مجمع گفت‌وگوی منطقه ای در خلیج فارس، هدف از این ابتکارعمل را حل بحرانهای موجود و ایجاد منطقه ای امن و با ثبات دانست تا کشورهای منطقه از وابستگی به قدرتها آزاد شده و بتوانند مشکلات خود را بدون دخالت خارجی حل کنند.