نتیجه این رویداد مهم سیاسی که تاثیرات شگرفی در آینده سیاسی و تحولات داخلی و نیز مناسبات بین المللی ترکیه خواهد داشت، با حاشیه هایی هم در زمان رای گیری و هم پس از اعلام نتایج غیر رسمی همراه بود.

ـ انتخابات ترکیه روز گذشته در ساعت ۸.۰۰ تا ۱۷.۰۰ برگزار شده و بدون تمدید زمان رای گیری، بلافاصله پس از پایان زمان قانونی شمارش آرا آغاز شده و نتایج اولیه در کمتر از دو ساعت بعد اعلام شد.

ـ انتخابات همزمان ریاست جمهوری با حضور ۶ نامزد و مجلس ترکیه با حضور هشت حزب در روز سوم تیرماه و با مشارکت گسترده نزدیک ۸۷ درصدی مردم ترکیه برگزار شد.

ـ سرعت در اعلام نتایج شگفتی آور بود و نشان داد که برنامه دقیقی برای این امر تنظیم شده است.

ـ نتایج اولیه هم همچون نتایج نهایی غیر رسمی، نشان دهنده پیروزی اردوغان و یارانش در این دو انتخابات مهم بود.

ـ الهام علی اوف رییس جمهوری آذربایجان در حالی که هنوز نتایج ۳۰ درصد صندوق ها اعلام نشده بود، به عنوان نخستین مقام رسمی خارجی طی تماس تلفنی پیروزی اردوغان و یارانش را تبریک گفت.

ـ در داخل ترکیه نیز دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی که در ائتلاف جمهور در کنار اردوغان و حزب وی یعنی عدالت و توسعه قرار گرفته بود، همزمان با علی اوف، پیروزی اردوغان را تبریک گفت.

ـ رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دیشب پس از مشخص شدن نتیجه غیررسمی انتخابات طی سخنرانی در اجتماع هواداران خود در آنکارا گفت که در انتخابات ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸(سوم تیر ۱۳۹۷) دموکراسی و اراده ملی مردم پیروز شد و مردم ترکیه به دموکراسی، آزادی، حقوق و ادامه روند اصلاحات در ترکیه رای دادند.

ـ اردوغان در این سخنرانی، خود را پیروز رقابت انتخابات اعلام و بیان کرد: مردم با این مشارکت به تمام دنیا درس دموکراسی دادند.

ـ اردوغان که با توئیت &#۳۹;تمام&#۳۹; در دوره تبلیغات انتخاباتی وارد عرصه جدی رقابت شده بود و رقیبان او نیز با همین عبارت اعلام کرده بودند که این انتخابات، موعد &#۳۹;تمام&#۳۹; شدن اقتدار او خواهد بود، دیشب پس از مشخص شدن پیروزی خود، تنها یک کلمه توئیت کرد: &#۳۹;دوام&#۳۹;.

ـ سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه، رجب طیب اردوغان اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده و پیروز انتخابات است.

ـ بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی که تنها مرجع رسمی و قانونی رسانه ای اعلام نتایج انتخابات ترکیه تعیین شده است، رجب طیب اردوغان با کسب حدود ۵۲.۵۵ درصد آرا، اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده است.

ـ محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و نزدیک ترین رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان دیشب در نخستین واکنش به نتایج انتخابات ترکیه اعلام کرد که پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد.

ـ اینجه که کمی بیش از ۳۰ درصد مجموع آرای انتخاباتی ریاست جمهوری ترکیه را به خود اختصاص داده است، انتخابات برگزار شده را رقابتی غیرعادلانه و نابرابر خواند.

ـ دیشب مردم شهرهای مختلف ترکیه در پی اعلام غیررسمی نتایج انتخابات و پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حزب و ائتلاف منتسب به او، به خیابان ها ریخته و با تجمع در برخی میادین و نیز با راه انداختن کاروان خودرویی شادمانی کردند.

ـ بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی، گروهی از فلسطینی های ساکن در شهر حیفا که تحت اشغال رژیم صهیونیستی است، با بانگ الله اکبر از مساجد و نورافشانی پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه را جشن گرفتند.

ـ محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و نزدیک ترین رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان اعلام کرد که پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد.

ـ اینجه، انتخابات برگزار شده را رقابتی غیرعادلانه و نابرابر خواند و گفت که امروز در محل حزب خود سخنرانی کرده و به نتایج و روند برگزاری انتخابات واکنش نشان خواهد داد.

ـ مردم بوسنی هرزگوین دیشب با حضور در خیابان های سارایوو پیروزی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه در انتخابات دیروز را جشن گرفتند.

ـ شورای عالی انتخابات ترکیه از مشارکت ۸۷ درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دور انتخابات پارلمانی ترکیه خبر داد.

ـ ۶۵۰ خبرنگار از ۳۴ کشور با سفر به ترکیه به انعکاس اخبار انتخابات روز گذشته این کشور پرداختند.

ـ وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که در انتخابات روز گذشته٬ ۳۶۲ مورد تخلف و حادثه در خلال برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دوره انتخابات مجلس ترکیه رخ داده که این آمار کمترین میزان حوادث انتخاباتی در چهار دوره انتخابات اخیر در ترکیه بوده است.

ـ دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه که در انتخابات ریاست جمهوری حامی اردوغان بوده و نخستین فرد سیاسی بود که پیروزی وی را تبریک گفت، دیشب در جشن پیروزی اردوغان گفت: کسانی که در انتظار بحران بودند، اکنون در سردرگمی هستند.

ـ ارکان آکچای رئیس فراکسیون حزب حرکت ملی در پارلمان ترکیه در پی زیر سوال بردن نتایج انتخابات توسط نامزد و برخی مقامات احزاب رقیب گفت: حزب جمهوری خواه خلق ترکیه موضع اشتباهی دارد، در انتخابات شکست خورده و از اکنون به دنبال بهانه است.

ـ ماهر اونال سخنگو و معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه که اردوغان رهبر آنها به عنوان رییس جمهوری ترکیه انتخاب شده است، گفت: نتایج انتخابات، تجلی اراده ملت است و همه احزاب باید به این نتایج احترام بگذارند.

ـ بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه نیز با اشاره به تهمت زنی علیه خبرگزاری آناتولی به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نتایج انتخابات گفت: دروغ و شایعه پراکنی ها٬ تهدیدها و اتهامات نمی تواند بر نتایج برآمده از اراده ملت تاثیرگذار باشد.

وی بیان کرد: حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و نامزد این حزب که پیش از شمارش آراء متوجه شکست خود شده بود، شورای عالی انتخابات ترکیه و خبرگزاری آناتولی را تهدید می کند.

ـ خبرگزاری آناتولی: ائتلاف جمهور متشکل از حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی در قالب ائتلافی ۵۳.۶۲ درصد آرای انتخابات را کسب کرده است و این ائتلاف بیش از نیمی از کرسی های مجلس ۶۰۰ نفره ترکیه را در اختیار خواهد داشت.

خبرگزاری آناتولی: ائتلاف ملت متشکل از حزب جمهوری خواه خلق، حزب سعادت و حزب نیک کمی بیش از ۳۴ درصد آرای انتخابات مجلس ترکیه را کسب کرده است.

ـ ترکیب رای احزاب ترکیه به ترتیب اکثریت آرای کسب شده این شکل است: حزب عدالت و توسعه: ۴۲.۴۹ درصد، حزب جمهوری خواه خلق: ۲۲.۶۷، حزب دموکراتیک خلق ها: ۱۱.۶۲، حزب حرکت ملی: ۱۱.۱۳، حزب نیک: ۱۰.۰۱، حزب سعادت: ۱.۳۵ درصد مجموع آرا

ـ صلاح الدین دمیرتاش نامزد زندانی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و مورد حمایت حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ریاست جمهوری بعد از اردوغان و اینجه در رده سوم جای گرفته و ۸.۳۶ درصد آرای انتخابات را کسب کرده است.

ـ مرال آکشنر رهبر حزب نیک نیز در رده چهارم انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته و ۷.۳۳ درصد آرای انتخابات را به خود اختصاص داده است.

هنوز نتایج انتخابات ترکیه به صورت قطعی اعلام نشده و برابر قانون نتیجه قطعی ۱۲ روز بعد از انتخابات اعلام می شود.