الیوم السابع گزارش داد، شاهزاده ویلیام، نوه ملکه انگلیس در هنگام ورود به اردن مورد استقبال حسین بن عبدالله، ولیعهد این کشور قرار گرفت.

ولیعهد اردن از مدرسه نظامی سلطنتی "سندهرست" انگلیس فارغ‌التحصیل شده است که ویلیام هم به آنجا رفت و آمد دارد.

قرار است ویلیام در مقر سفیر انگلیس در امان سخنرانی کرده، از شهر باستانی "جرش" دیدن کند و یک تئاتر رومی قدیم را تماشا و با جوانان اردن و سوریه گفت‌وگو کند.

وی برای آغاز سفر خود به اراضی اشغالی و کرانه باختری امروز(دوشنبه) به فلسطین اشغالی سفر خواهد کرد.

همچنین قرار است او با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت‌وگو کند.

لندن تاکید کرده ماهیت این سفر سیاسی نیست و همانند دیگر سفرهای خاندان سلطنتی است.

سفر ویلیام به منطقه پیش از آغاز جنجال برانگیز شده و مقامات اسرائیل نسبت به برنامه او ابراز نارضایتی کرده‌اند زیرا در برنامه سفر ویلیام از قدس شرقی به عنوان بخشی از اراضی اشغالی فلسطین یاد شده است.

نوه ملکه انگلیس در اسرائیل قرار است از بنای یادبود قربانیان نازی‌ها دیدن و به آن ادای احترام کند و به کوه زیتون در قدس خواهد رفت.

معمولا سفرهای رسمی خانواده سلطنتی به درخواست دولت انگلیس انجام می‌شود اما بیانیه‌های رسمی دلیل انتخاب این زمان برای سفر ویلیام را تشریح نکرده‌اند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که منطقه خاورمیانه به دنبال به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا و انتقال سفارت واشنگتن از تل‌آویو به این شهر اشغالی شاهد تنش بزرگی است.

ویلیام در مراسم جشنی که سفیر انگلیس در اردن به مناسبت نودمین سالروز تولد ملکه الیزابت دوم برگزار کرده بود، تاکید کرد: انگلیس برای کمک به توانمند شدن جوانان، ایجاد فرصت اشتغال و تحکیم اقتصاد همکاری مستحکمی با اردن دارد.

وی گفت، روابط میان اردن و انگلیس تاریخی است و ابراز امیدواری کرد که این روابط در سال‌های آینده ادامه داشته و تحکیم یابد.

ویلیام تاکید کرد، سفرش فرصتی برای گفت‌وگو با جوانان مستعد اردنی است.

شاهزاده انگلیس افزود: قدرت اردن برگرفته از مردمش است و آموزش و پرورش دو مساله حیاتی برای تغذیه این مردم و کمک به آنها برای دستیابی به همه امکاناتشان است.

وی از نقش اردن در "مقابله با چالش‌های امنیتی و انسانی در نتیجه درگیری‌های موجود در منطقه و استقبال از صدها هزار آواره سوری و فلسطینی" قدردانی کرد.