تارنمای شبکه تلویزیونی اللؤلؤه بحرین به نقل از مرکز حقوق بشر این کشور اعلام کرد: شیخ قاسم که بیش از ۴۰۰ روز در بازداشت خانگی به سر می برد و مداوای وی تنها زیر نظر مسئولان حکومتی منامه و تحت تدابیر امنیتی شدید انجام می شود، ساعت ۹و ۳۵دقیقه به وقت محلی (۱۱و ۵ به وقت تهران) به دلیل وخامت اوضاع جسمانی راهی بیمارستان شد.

این مرکز در بیانیه مطبوعاتی خود بدون اشاره به علت وخامت اوضاع جسمانی رهبر شیعیان بحرین اعلام کرد، تشخیص اولیه پزشکان نشان می دهد که او قادر به راه رفتن نیست و در ناحیه لگن و ران دچار مشکلات حاد است.

منابع محلی بحرین همچنین گزارش دادند: نیروهای امنیتی، پسر و داماد شیخ قاسم را که همراه با آمبولانس حامل وی در حال حرکت به سوی بیمارستان بودند، دستگیر کردند و همچنان در مرکز پلیس بازداشت هستند.

رژیم بحرین از ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی (خرداد ۱۳۹۵) با سلب تابعیت و محاکمه شیخ قاسم منطقه الدراز محل سکونت وی را نیز به محاصره امنیتی در آورده و مانع برگزاری نماز جمعه شیعیان در این منطقه شده است.

در همین حال نیروهای امنیتی در پی اعلام فراخوان برای تظاهرات علیه بازداشت خانگی شیخ قاسم و نیز برگزاری مراسم یادبود کشته شدن شهروندان شیعه بحرینی، منطقه الدراز را محاصره کردند.

دادگاه بحرین شیخ قاسم رهبر شیعیان بحرین را به اتهام جمع آوری خمس و پولشویی به یک سال زندان و جریمه نقدی ۱۰۰ هزار دینار بحرین معادل ۳۰۰ هزار دلار محکوم کرد.

بحرین از سال ۲۰۱۱ تاکنون با بحران نارضایتی های عمومی ناشی از سیاست های ظالمانه رژیم حاکم آن رو به روست.