علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به منظور شرکت در نشست اسلو و به دعوت مقامات نروژ به این کشور عزیمت کرده بود، در آخرین برنامه این سفر، در نشست موسسه مطالعاتی امور بین‌الملل نروژ (NUPI) شرکت و در جمع تعدادی از اندیشمندان و محققین این موسسه، مقاماتی از وزارت امور خارجه و نمایندگانی از شرکت‌ها و دیگر موسسات تحقیقاتی نروژ درخصوص مسائل منطقه‌ای، بین‌المللی و توافق هسته‌ای برجام به ایراد سخنرانی و بحث و گفت‌وگو با شرکت‌کنندگان پرداخت.

وی در این نشست که بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید، ضمن اظهارنظر درخصوص اهمیت صلح و امنیت در نظام بین‌الملل معاصر و درهم تنیدگی آن با پیشرفت ملت‌ها، نگرانی و تلاش مستمر جمهوری اسلامی ایران را در طی چهار دهه گذشته به این واقعیت معطوف دانست و برجام را نیز حاصل چنین رویکردی توصیف کرد.

معاون رئیس‌جمهور با مرور سختی‌های مسیر دستیابی به توافقی چندجانبه که در آن هم نگرانی‌های ساختگی قدرت‌های بین‌المللی از توانمندی‌های جمهوری اسلامی برطرف شده و هم به نیازها و حقوق ملت ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای پاسخ داده شده است، اشاره کرد.

صالحی حفظ برجام به عنوان دستاوردی چندجانبه را آزمونی برای جامعه جهانی برشمرد و گفت: چنانچه اهداف مورد نظر ایران از این توافق حاصل نشود، امکان حفظ آن ناممکن است و باقی ماندن تحریم‌ها و حفظ همزمان توافق شدنی نیست.

وی با ارائه استدلال‌های گوناگون از فریبکاری و خصومت در اظهارات اخیر مقامات آمریکا و تلاش گسترده آنان برای جلب همکاری بین‌الملل به منظور ناکام گذاشتن توافق هسته‌ای، به اقدامات فرصت‌طلبانه و سودجویانه رژیم غاصب صهیونیستی نیز اشاره کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با تشریح مواضع جمهوری اسلامی درخصوص مسائل منطقه‌ای، گفت‌وگوی فراگیر میان قدرت‌های اصلی منطقه‌ای را تنها راه‌حل برون رفت از مشکلات منطقه و فراتر عنوان کرد.

در این نشست تعدادی از حضار به ارائه نظر و طرح سوالات پرداختند که به طور کلی دربرگیرنده حمایت از برجام، لزوم حفظ این دستاورد توسط جامعه جهانی و درخواست از ایران برای خویشتنداری در برابر تحریکات دولت و مقامات آمریکا بود.

صالحی بامداد شنبه به کشور بازگشت.