برخی رسانه های غربی از قول منابع خود اعلام کردند که اوپک با افزایش تولید یک میلیون بشکه ای نفت موافقت کرده است.

رویترز به نقل از منابع خود در اوپک نوشت: اوپک روز جمعه با افزایش سطح تولید نفت تا یک میلیون بشکه در روز از ماه جولای برای این گروه و متحدانش، موافقت کرده است.

عربستان سعودی و روسیه گفته اند که افزایش یک میلیون بشکه ای پیشنهاد مورد اجماع اوپک و متحدان این گروه است.

همچنین بلومبرگ نوشت: گفته می شود توافق اوپک در راستای پایان دادن به کاهش تولیدها از سوی برخی اعضاست.

 

اجلاس سران اوپک دقایقی قبل با خاموش شدن دوربین ها و خروج همه خبرنگاران از اتاق مذاکرات، پشت درهای بسته آغاز شد.

بهروز نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس و عضو کمیسیون انرژی در یک رشته توئیت توشت:

«مذاکرات به سختی پیش میره. متاسفانه روس ها مثل همیشه در زمان های حساس جا خالی میدن»

«روسیه نمی تواند شریک استراتژیکی برای ما باشد. آزموده را آزمودن خطاست»

«تقریبا می توان گفت روسها همیشه به ما رکب جدی زدن؛ بازم گلی به جمال ونزوئلا»

در همین حال، بی بی سی نوشت: ‌وزیران نفت اوپک بر افزایش اسمی یک میلیون بشکه در روز برای جبران پایبندی (کاهش) بیش از حد تولید بعضی اعضا توافق کرده اند ولی سهم هر کشور باید مشخص شود و همه یک میلیون بشکه هم مال ‎اوپک نخواهد بود. قسمتی از آن را غیر اوپک (روسیه) برخواهد داشت.

‌مهم برای ایران اینست که افزایش سطح تولید چک سفید امضا به عربستان و روسیه برای پر کردن بازار از ‎نفت ندهد، بلکه هر کشور از این افزایش سهمی داشته باشد و هر کس که سهم دارد بتواند تصمیم بگیرد چه کسی آن را عملی خواهد کرد.

نتایج مهم نشست اوپک

ایرنا نوشت: وزرای شرکت کننده در یکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک به بیانیه همکاری اوپک و غیر اوپک که بر اساس آن تا پایان سال ۲۰۱۸ روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کم می شد، پایبند ماندند.

این توافق بدین معناست که میزان پایبندی کشورها به کاهش تولید نفت که در مقاطعی از ۱۰۰ درصد تجاوز کرده بود، به یکصد درصد می‌رسد.

بدین ترتیب در حدود یک میلیون بشکه می تواند به بازار نفت اضافه شود.

برخی کارشناسان می گویند که این توافق می تواند به صورت عملی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه وارد بازار کند.

 

فاندامنتال گزارش داد: سران اوپک نهایتاً به توافق رسیدند که حجم تولیدات خود را جمعاً روزانه 600هزار بشکه افزایش دهند.

هر بشکه نفت خام تگزاس غربى با 2.5% افزایش به بالاى 67.10$ و هر بشکه نفت برنت دریاى شمال با افزایش 2.6% به مرز 75$ رسید!دلیل افزایش نفت بسیار بدیهى و واضح است :

بازار حدود یک ماه پیش با اظهارات آقاى الفالح از این رویداد مطلع شد و اکنون سورپرایزى رخ نداده!

از زمان اعلام رسمى قصد آقاى الفالح بر افزایش حجم تولیدات ، نفت تگزاس حدود 9$ افت کرده که نشان از هضم کامل این رویداد در بازار و اصطلاحاً پیشخور شدن آن است !

وزراى نفت سعودى و کویتى از احتمال افزایش محسوس تقاضا در نیمه دوم سال خبر دادند که این مسأله باعث ورود خریداران در حمایتهاى ماهانه 63$ و 64$ شد!

اجلاس بعدى اوپک در تاریخ سوم دسامبر برگزار میشود.

 مهمترین نتایج نشست اوپک به نقل از شانا، رسانه رسمی وزارت نفت، به شرح زیر است:

 1.توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه‌ای (یک میلیون و 200 هزار بشکه اوپک و 600 هار بشکه کشورهای غیرعو اوپک) همچنان معتبر خواهد بود. اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست نوامبر 2016 (10 آذرماه 95) تصمیم گرفتند میزان تولید خود را به سطح 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز برسانند که این توافق در نشست 173، تا پایان نوامبر 2018 تمدید شد.

 

 2.اعضای اوپک و غیر اوپک در ماه‌های گذشته یک میلیون بیشتر از میزان تعهد خود کاهش عرضه در بازار داشته‌‌اند و این بدان معناست که بجای یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز، 2 مییون و 800 هزار بشکه کاهش عرضه صورت گرفته است، به گونه‌ای که اکنون میزان تعهد و پایبندی آنها حدود 150 درصد است.

 3.بنابر تصمیم نشست 174 اعضای اوپک، آن دسته از اعضا که در توافق حضور داشته (به غیر از نیجریه، لیبی و ایران) و بیش از میزان تعهد خود کاهش تولید داده‌اند، براساس سهم تعیین شده خود تولید خواهند کرد به گونه‌ای که در این شرایط میزان پایبندی مجموع اعضای اوپک کاهش می‌یابد و به رقم به 100 درصد می‌رسد.

 4.در صورت عملی شدن این تصمیم، در عمل روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازارهای جهانی خواهد شد که این به معنای افزایش تولید نیست و تنها به منزله پایبندی 100 درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک است، در همین حال ممکن است امکان روانه شدن همه این یک میلیون بشکه به بازار وجود نداشته باشد و میزان کمتری وارد بازار شود.

 5.اگر یکی از اعضای حاضر در این توافق کاهش تولید قابل توجهی داشته باشد، برای جبران این کاهش تولید با آن کشور مذاکره و در صورت توافق طرف‌ها، جبران این کاستی انجام می‌شود.