رای الیوم گزارش داد، سعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان شب پنجشنبه در دفتر خود در بیروت با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کرد و به بررسی آخرین دستاوردهای این کشور و منطقه و راه‌های تقویت روابط دو جانبه پرداخت.

در دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر لبنان آمده است: دو طرف در این دیدار به بررسی مسائل اقتصادی و تجاری نیز پرداختند. در این راستا آنگلا مرکل با هیاتی از تاجران کشورش وارد بیروت شده بود که نشان می‌دهد برلین در حمایت اقتصادی و سیاسی از لبنان جدی است.

پیشتر رسانه‌های لبنانی اخباری را منتشر کرده بودند مبنی بر اینکه آلمان قصد دارد ۵۰۰ میلیون یورو وام کم بهره به لبنان ارائه کند که البته این خبر بعدها تکذیب شد.

آلمان یکی از کشورهایی است که به طور قابل ملاحظه‌ای لبنان را درخصوص پرونده آواره‌های سوریه حمایت می‌کند، به طوریکه کمک‌های برلین به بیروت در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۳۸۶ میلیون یورو رسید و پرونده آواره‌های سوریه یکی از مسائل اصلی بود که مرکل با حریری در میان گذاشت.

مرکل در این سفر اعلام کرد: آلمان همچنان در کنار لبنان با ثبات و شکوفا خواهد بود. من امیدوارم که لبنان در اجرای اصلاحاتی که آغاز کرده موفق باشد.

مرکل قرار است امروز جمعه با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان دیدار کند و با سعد حریری در همایش مشترک تجار لبنانی و آلمانی شرکت کند.

وی برنامه‌ای نیز برای دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در کاخ ریاست جمهوری بعبدا دارد.