بیژن نامدار زنگنه امروز (سه شنبه) افزود: رییس جمهوری آمریکا برای فعال نگه ‌داشتن توسعه شیل اویل در این کشور موافق قیمت‎های بالای نفت است اما برای فرار از فشار افکار عمومی مردم در برابر بالا رفتن قیمت نفت بویژه در پی خروج از برجام، به اوپک حمله می‎ کند.

وزیر نفت قرار است در هفتمین سمینار بین ‌المللی و یکصد و هفتاد و چهارمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) که در وین برگزار می شود، شرکت کند.

هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک سی ام و سی و یکم خرداد ماه با حضور نمایندگان و مسوولان بلندپایه دولت‌ها، شرکت‌ها و محافل علمی در وین برگزار می‌شود.

شعار اصلی سمینار امسال، نفت؛ همکاری برای آینده‌ای پایدار است. انتظار می‌رود در مجموع ۷۵۰ شرکت‌کننده در این رویداد حضور یابند.

تقدیم جوایز ۲۰۱۸ اوپک برای پژوهش و روزنامه‌نگاری از رویدادهای این سمینار است.

همچنین یکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک اول تیرماه(بیست و دوم ژوئن) برگزار می شود.

براساس پیش‌بینی کارشناسان، این نشست به دلیل سخنان رییس جمهوری آمریکا و درخواست او از برخی اعضا برای افزایش تولید نفت، یکی از پرچالش‌ترین نشست‌ها در سال‌های اخیر خواهد بود.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست سی ام نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (دهم آذرماه ۱۳۹۵) تصمیم گرفتند تولید خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند؛ این تصمیم که از ژانویه ۲۰۱۷  به اجرا درآمد، در نشست‌های بعدی این سازمان تمدید شد.

اعضای اوپک در نشست یکصد و هفتاد و سوم این سازمان، توافق کاهش تولید را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کردند تا هدف حذف مازاد عرضه جهانی نفت به طور کامل محقق شود.

کشورهای غیراوپک به ریاست روسیه نیز اوپک را در توافق کاهش تولید همراهی کردند. سهم این کشورها از کاهش تولید نفت طبق توافق، حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز است.