خبرگزاری فرانسه گزارش داد، اردوغان قهرمان سنگین وزن کمپین‌های انتخاباتی با سبک منحصر فردش از زمان برسر کار آمدن حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲ در انتخابات همواره پیروز بوده است. او ترکیه را به سمت رشد اقتصادی و محافظه‌کاری مذهبی سوق داد اما اکنون در این دور از انتخابات با محرم اینجه، مهمترین رقیب ریاست جمهوری‌اش مواجه است که یک سخنران آتشین از حزب چپ‌گرای مردم جمهوری‌خواه بوده که از به چالش کشاندن اردوغان نمی‌هراسد.

اردوغان با برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در یک روز تحت اصلاحات جدید قانون اساسی به دنبال ایجاد یک سیستم ریاست جمهوری جدید است که قدرت وی را افزایش داده و نخست وزیری را حذف می‌کند.

این رای‌گیری تقریبا دو سال بعد از کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ انجام می‌گیرد؛ کودتایی که یکی از بزرگترین چالش‌های ترکیه بوده و باعث آغاز وضعیت فوق‌العاده در این کشور شد.

نزدیک به ۵۵ هزار نفر در سرکوب‌های پس از کودتا بازداشت شدند. تنها پیروزی در دور اول برای اردوغان و دستیابی به اکثریت پارلمانی توسط حزب عدالت و توسعه می‌تواند یک پیروزی بدون ابهام برای رهبر ترکیه باشد.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اینجه انتخابات را به دور دوم در هشتم ماه ژوئیه خواهد کشاند. در عین حال حزب حاکم اکثریت پارلمانی را نخواهد توانست در برابر ائتلاف بی‌سابقه چهار حزب اپوزیسیون به دست آورد.

در همین راستا الیزه ماسیکارد، از مرکز تحقیقات علمی فرانسه اعلام کرد: این ائتلاف تنها نشانه یک اپوزیسیون کلاسیک نیست که در طول ۱۵ سال گذشته اردوغان با آن مواجه بوده بلکه این ائتلاف یک پویایی سیاسی جدید است.

همچنین اپوزیسیون ترکیه در رفراندوم آوریل ۲۰۱۸ درباره اصلاحات قانون اساسی توانست به پیروزی خوبی در برابر کمپین "آری" به دست آورد.

بسیاری از نظرسنجی‌ها اعلام می‌کنند که اردوغان در این دور از انتخابات کمتر از ۵۰ درصد از آرا را به دست خواهد آورد. اما به هر حال اردوغان مشهورترین سیاستمدار ترکیه است.

او در یکی از کمپین‌های انتخاباتی‌اش اعلام کرد: ترکیه بزرگ نیاز به یک رهبر قدرتمند دارد.

 اما این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که ترکیه در یکی از بدترین شرایط اقتصادی خود با تورم ۱۲ تا ۱۵ درصد برگزار می‌شود. لیر ترکیه ۲۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

اردوغان انتخابات را که قرار بود در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شود، به جلو انداخت اما تحلیلگران این اقدام وی را تلاشی برای پیروزی پیش از بدتر شدن اقتصاد ترکیه می‌بینند. در مقابل اپوزیسیون بر خستگی اردوغان و نگرانی‌های غربی‌ها درباره نقض آزادی بیان تحت ریاست جمهوری اردوغان تاکید می‌کنند.

اردوغان وعده داده است که وضعیت فوق‌العاده که در طول دو سال گذشته در ترکیه اجرا شده است را بعد از پیروزی لغو کند. البته این اقدام تنها پس از اعلام همین وعده از سوی حزب مردم جمهوری‌خواه انجام گرفت.

آسلی آیدین‌تاش‌باش، از شورای روابط خارجی اروپا اعلام کرد: اپوزیسیون قادر شده است که در این انتخابات اردوغان را به چالش بکشاند. این دوره یک برهه جدید در سیاست ترکیه است. یک حزب برای مدت طولانی در قدرت بوده، اقتصاد دچار سقوط شده است که همین مساله باعث از دست رفتن حامیان شده و هژمونی اردوغان در سیاست را کاهش می‌دهد.

در حالی که حزب مردم جمهوری‌خواه خود را به عنوان رهبر ترکیه‌ واحد و سکولار می‌بیند اینجه همچنین به دنبال جذب حمایت اقلیت کرد ترکیه است. در همین راستا در کمپین انتخاباتی برگزار شده در شهر دیاربکر، یکی از پایگاه‌های مهم کردها در ترکیه اینجه توانست توجه همگان را جلب کند.

شعار انتخاباتی وی "یک رئیس‌جمهور برای همگان" بود. در بنرها این معلم پیشین فیزیک لبخند می‌زند و بر سر این بنرها این شعار نوشته شده است. اپوزیسیون که اردوغان را در رسانه‌ها به چالش می‌کشاند گاهی اوقات از روش‌های مبتکرانه و حتی از روش‌های طنزآلود استفاده می‌کنند.

مرال آکشنر از حزب "خوب" که به عنوان یکی از بازیگران مهم دیده می‌شود اما پس از حضور پر رنگ اینجه در کمپین‌های انتخاباتی، حضورش کم رنگ شده است. این حزب تبلیغات طنزآلودی در گوگل به راه انداخته و یک بازی کامپیوتری ایجاد کرده که در آن لامپ‌های روشن که سمبل حزب عدالت و توسعه هستند، خراب می‌شوند.

صلاح‌الدین دمیرتاش، کاندیدای حامی کردها نیز کمپین خود را از داخل زندان پیش‌ می‌برد. او در کمپین‌های انتخاباتی به طور تلفنی توسط گوشی همسرش سخنرانی می‌کند البته به وی اجازه داده شد که یک سخنرانی کوتاهی در شبکه دولتی البته از داخل زندان داشته باشد.