تیم ملی والیبال ایران امشب در دومین دیدار هفته چهارم لیگ ملتهای والیبال در آمریکا به مصاف تیم صربستان می رود. شرایط دو تیم در جدول بازیها به گونه ای است که هر دو تیم نیاز مبرمی به برد و امیدوار ماندن در راه صعود هستند.

صرب ها با ۱۵ امتیاز و ایران با ۱۲ امتیاز رتبه های هشتم و یازدهم را دارند.

در رنکینگ جهانی ایران سه رده بالاتر از صربستان در مکان هشتم و صرب ها در جایگاه یازدهم است اما از نظر مدالی و افتخار صرب ها موقعیت به مراتب بهتری دارند.

تیم ملی والیبال ایران در طول تاریخ ۹ بار به مصاف صربستان رفته که سهم صرب ها ۵ و ایران ۴ برد بوده است. البته یکی از این بردها زمانی بدست آمد که صربستان هم بخشی از کشور بزرگ و یکپارچه یوگسلاوی سابق بود. این بازی در مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۷۰ صوفیه برگزار شد و یوگوسلاوی با نتیجه سه بر دو ایران را شکست داد.

نخستین پیروزی ایران نیز مقابل صربستان، در جام جهانی ۲۰۱۱ رقم خورد و شاگردان خولیو ولاسکو با نتیجه سه بر دو این تیم را از پیش رو برداشتند و یک روز تاریخی برای والیبال ایران خلق کردند.

آخرین رویارویی دو تیم هم در لیگ جهانی ۲۰۱۷بود که ایران در ورزشگاه آزادی با سرمربیگری کولاکوویچ با نتیجه سه بر یک بازی را به شاگردان نیکولا گربیچ باخت.

نتیجه سه بر دو، پر تکرارترین نتیجه در رویارویی های دو تیم ایران و صربستان بوده و پنج بازی با این نتیجه به پایان رسیده است.

نتایج ۹ مسابقه تاریخ دو تیم به شرح زیر است:

قهرمانی جهان ۱۹۷۰: ایران ۲ – یوگوسلاوی ۳

جام جهانی ۲۰۱۱: ایران ۳ – صربستان ۲

انتخابی المپیک ۲۰۱۲: ایران ۰ – صربستان ۳

لیگ جهانی ۲۰۱۳: ایران ۲ – صربستان ۳

لیگ جهانی ۲۰۱۳: ایران ۳ – صربستان ۲

قهرمانی جهان ۲۰۱۴: ایران ۳ – صربستان ۱

لیگ جهانی ۲۰۱۶: ایران ۱ – صربستان

لیگ جهانی ۲۰۱۶: ایران ۳ – صربستان ۲

لیگ جهانی ۲۰۱۷ : ایران یک – صربستان ۳