روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، نوشت: نتایج بدست آمده از نظرسنجی مرکز «لیوادا» نشان داده که شهروندان روس کشورهایی را که به عقیده آنان بیشترین تمایلات خصمانه نسبت به روسیه را دارند، نام برده‌اند. در سال ۲۰۱۸انگلیس جزو سه کشور اصلی در این فهرست است.

بر اساس این تحقیقات، در این اواخر مردم روسیه کشور آمریکا را نیز دارای تمایلات خصمانه نسبت به کشورشان ارزیابی می‌کنند. این در حالی است که چین، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین روابط دوستانه را با روسیه دارد.

این نظرسنجی نشان داده که تعداد کسانی که آمریکا را دارای تمایلات خصمانه علیه روسیه می‌دانند در مقایسه با سال ۲۰۱۷، از ۶۹ درصد به ۷۸درصد افزایش یافته است. ضمن اینکه سهم سئوال‌شوندگانی که معتقدند انگلیس رابطه خصمانه‌ای با روسیه دارد، دو برابر افزایش یافته و از ۱۵درصد به ۳۸ درصد رسیده است.

از دید مردم روسیه، در میان کشورهای دارای تمایلات خصمانه نسبت به روسیه، اوکراین ۲۶درصد، لهستان ۲۴درصد، لیتوانی و لتونی هم به ترتیب ۲۴ و ۲۳ درصد نامیده شده‌اند. در این بین، وضعیت کشور آلمان به سمت بهبود تغییر یافته- در حالی که در سال گذشته ۲۴ درصد از مردم این کشور را دارای رابطه خصمانه با روسیه می‌دانستند، اکنون این میزان به ۱۷ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی، شهروندان روس به طور مرسوم اصلی‌ترین متحد روسیه را بلاروس نامیده‌اند. ۴۹ درصد به این سوال چنین پاسخی دادند. در میان کشورهای دوست روسیه، چین ۴۰ درصد و قزاقستان ۳۲ درصد رای آورده‌اند. در مقایسه با سال ۲۰۱۷ سهم کسانی که سوریه را متحد کشورشان می‌دانند، از ۱۵ درصد به ۲۱ درصد افزایش یافته. این نسبت در مورد کشور هند نیز از ۱۴ درصد به ۱۹ درصد افزایش داشته است.

به عقیده کارشناسان، مردم روسیه با توجه به تحولات بین‌المللی و اطلاعات و اخبار رسانه‌های گروهی، دیدگاه خود نسبت به سایر کشورها را مشخص می‌کنند.

نظرسنجی فوق از سوی مرکز «لیوادا» و  از ۲۴ الی ۳۰ ماه مه سال ۲۰۱۸ انجام گرفته و در آن ۱۶۰۰ نفر افراد بزرگسال در ۱۳۶ نقطه مسکونی در ۵۲ منطقه روسیه شرکت داشتند.