هیل گزارش داد، جوزف بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در بیانیه‌ای طولانی اعلام کرد که نشست تاریخی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور با مشروعیت دادن به کیم جوان به نفع او تمام شد و در عین اینکه ترامپ اعلام کرد که رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی را متوقف می‌کند، قول داد تا تحریم‌های اقتصادی را نیز علیه پیونگ یانگ کم کند.

وی ادامه داد:‌ ما قدرت نفوذ خود را کم کرده‌ایم و در ازای وعده مبهم برای آغاز مذاکرات اتمی، یک اتحاد ضعیف شده را نشان دادیم. کره شمالی در گذشته چندین بار خلف وعده کرده است.

بایدن با حمایت از دیگر منتقدان این نشست گفت که توافق به دست آمده میان رهبران آمریکا و کره شمالی فاقد جزئیات لازم است و بدون آنکه تضمین کننده منافع آمریکا باشد، به نفع کره شمالی تمام شده است.

وی همچنین به این مساله پرداخت که توافق به دست آمده میان ترامپ و کیم جوان، "در آغوش گرفتن نامناسب یک دیکتاتور" است و این کار، آمریکا را امن‌تر نمی‌کند.

معاون اوباما در ادامه صحبت‌هایش گفت: در عین اینکه نباید هرگز از صحبت و مذاکره با رقبا و دشمنانمان غفلت کنیم، اما نمی‌توانیم سوءاستفاده‌های گسترده حقوق بشر در کره شمالی را نیز نادیده بگیریم.

وی همچنین "عدم آمادگی کافی" ترامپ برای نشست روز سه شنبه با کیم جوان در سنگاپور را مورد انتقاد قرار داد و آن را غیرقابل توجیه دانست و گفت: این یکی رویکرد غیرمسئولانه برای یک نشست به این مهمی بوده است.

ترامپ روز سه شنبه گفته بود که نیازی به تهیه یادداشت برای بررسی و بازبینی اوضاع در نشست با رهبر کره شمالی ندارد چون یکی از بزرگترین و قوی‌ترین حافظه‌ها را دارد.