یلدریم در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر تورک اظهار کرد: ترکیه هیچ چشم داشتی به خاک سایر کشورها ندارد بلکه هدف عملیات برون مرزی ما نابودی عناصر تروریستی است که مرزهای کشور را تهدید و علیه جان و مال مردم اقدام می کنند.

وی بیان کرد: عملیات علیه عناصر تروریستی پ.ک.ک در داخل کشور نیز در سطح وسیعی با موفقیت همراه بوده است و اقدامات برون مرزی ما علیه عناصر پ.ک.ک در شمال عراق و سوریه تا نابودی کامل آنها ادامه دارد.

وی افزود: ترکیه به یکپارچگی و حفظ تمامیت ارزی سوریه و عراق احترام می گذارد و تشکیل دولت های مشروع و قانونی در این کشورها را به رسمیت می شناسد چرا که صلح و ثبات در همسایگی ما موجب سهولت در مبارزه با تروریست ها خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر در کشورهای همسایه ما ثبات و صلح وجود داشت، برای مقابله با تهدیدات تروریستی در خاک همسایه، مجبور به انجام عملیات نظامی برون مرزی نمی شدیم.

وی تاکید کرد: اکنون بیشترین تهدید علیه ترکیه از سوی شمال عراق گزارش می شود و به همین علت عملیاتی در آن مناطق آغاز شده که ادامه دارد اما اگر تهدیدی از سوی شرق فرات در خاک سوریه احساس شود، بی تردید هر گونه اقدام لازم علیه آنها را انجام خواهیم داد.

وی تصریح کرد: پیش از این چندین بار منطقه سنجار عراق را بمباران کردیم و اکنون نظامیان آمریکایی در آنجا مستقر هستند اما اگر تهدیدی از این منطقه علیه ترکیه انجام شود، ابتدا با مذاکره به دنبال رفع آن خواهیم بود و در صورت بی نتیجه بودن، گزینه های دیگر را در نظر خواهیم گرفت.

به گزارش ایرنا، عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق که از حدود سه ماه پیش آغاز شده، در هفته های اخیر با تعیین هدف تصرف ارتفاعات قندیل در مرز عراق و ایران به اوج خود رسیده و با بمباران مکرر برخی مناطق کوهستانی منطقه ادامه دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیروز طی سخنرانی در یک تجمع انتخاباتی، به طور رسمی از آغاز عملیات ارتش کشورش برای تصرف قندیل و سنجار در شمال عراق خبر داد و گفت: &#۳۹;عملیات تمام نشده و ادامه خواهد داشت.&#۳۹;

وی افزود: &#۳۹;همان طور که عفرین، جرابلس، الباب و اعزاز را از لشکر قاتلان پاکسازی کردیم، باتلاق تروریستی قندیل را نیز به اذن خداوند، خشک خواهیم کرد.&#۳۹;

وی تاکید کرد: &#۳۹;هدف ما خشک کردن بزرگترین باتلاق تروریستی است و قندیل دیگر برای کشور و ملت ترکیه منشا تهدید و ترور نخواهد بود.&#۳۹;

وی اظهار کرد: تروریست ها هر کجا هم که بروند، دیر یا زود تاوان خواهند داد و ما به اقدامات خود علیه آنها ادامه خواهیم داد.

مقامات آنکارا که از سال ها پیش در آرزوی تصرف ارتفاعات قندیل به عنوان مهمترین منطقه حضور عوامل حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) هستند، در ماه های اخیر در پی موفقیت ارتش این کشور در اشغال عفرین در شمال سوریه، طی عملیاتی در شمال عراق، تا کنون حدود ۳۰ کیلومتر در عمق خاک عراق پیشروی کرده اند.

خبرگزاری آناتولی نیز سه روز پیش با اشاره به ادامه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق به فرماندهی متین تمل فرمانده لشگر دوم ارتش ترکیه اعلام کرد: در جریان این عملیات که از ۱۱ ماه مارس سال جاری میلادی(۲۰ اسفندماه ۱۳۹۶) آغاز شده، بیش از ۴۰۰ کیلومتر مربع از مناطق تحت تصرف گروه پ.ک.ک پاکسازی شده است.

بنا به ادعای رسانه های ترکیه، ارتش این کشور کنترل کامل نواحی هاکورک، آرموش، آواشین، باسیان، کانی راش، برمیزه و سیدکان در منطقه صعب العبور برادوست در شمال عراق را که پیش از این در اختیار گروه پ.ک.ک بود، به دست گرفته است.

شبکه تلویزیونی تی.آر.تی.خبر نیز از حضور سه هزار نفر از عوامل گروه پ.ک.ک در ارتفاعات قندیل در شمال عراق خبر داد و اعلام کرد: قندیل پایگاه اصلی این گروه بوده و در سال های اخیر تمامی عملیات تروریستی در داخل ترکیه از آنجا هدایت شده و عوامل تروریستی نیز در آن منطقه تحت آموزش های تروریستی قرار گرفته اند.

بنا به گزارش این رسانه، در منطقه قندیل بیش از ۵۰ پایگاه متعلق به گروه پ.ک.ک وجود دارد و در این پایگاه ها به ۱۵ گروه تروریستی آموزش های تروریستی ارائه می شود.

شبکه تلویزیونی تی.آر.تی.خبر همچنین با اشاره به انجام حملات هوایی به محل استقرار عوامل تروریستی در ارتفاعات قندیل در سال های گذشته اعلام کرد که تا کنون عملیات زمینی برای تصرف قندیل انجام نشده ولی از زمانی عملیات پاکسازی مناطق تحت تصرف پ.ک.ک در شمال عراق، ۱۱ پایگاه توسط ارتش ترکیه در منطقه ایجاد شده است.

در همین خصوص شماری از اعضای پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق بە جز حزب دموکرات خواستار نشست فوق العادە پارلمان و تصویب قانونی برای مقابلە با نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیە شدند.

حضور نظامیان ارتش ترکیه در عمق خاک عراق در منطقه کردستان عراق باعث تشدید انتقادات از تشکیلات اقلیم کردستان در سطح رسانه ها شده است.

تشکیلات کردستان عراق تاکنون در خصوص حضور نظامیان ارتش ترکیه در خاک این کشور موضع گیری نکرده است.

به گزارش ایرنا، ارتفاعات قندیل در شمال عراق بین مرز ایران و عراق و حدود ۱۰۰ کیلومتری مرزهای ترکیه واقع شده و دارای چند کوه بالای سه هزار متری با صخره ها و دره های سخت گذر است.

بنا به ادعای ترکیه، این منطقه محل استقرار عناصر گروه های پ.ک.ک و پژاک بوده و ارتفاعات قندیل را از جمله مناطق آموزش و هدایت گروه های تروریستی به خاک خود اعلام کرده و اغلب از طریق هوایی به منطقه حمله کرده ولی در مهار گروه پ.ک.ک در منطقه ناموفق بوده است.