به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: دونالد ترامپ با اعتماد به نفس به نشست تاریخی آمریکا – کره شمالی رفت و امیدها، حمایت‌ها و دعاهای ما را به دنبال داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اظهار داشت، برگزاری نشست رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی امری مثبت بود.

وی به خبرنگاران گفت:‌ ما نیز مثل شما از تلویزیون شاهد این دیدار بودیم و اظهارات دو طرف را شنیدیم اما هنوز سند امضا شده را ندیده‌ایم.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس گفت که تعهد کره شمالی به خلع سلاح هسته‌ای نشانه‌ای است از اینکه رهبر این کشور در نهایت پس از دیدار با ترامپ  پیام را دریافت کرده است.

سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس نیز گفت: ما از نشست سازنده ترامپ و اون استقبال می‌کنیم برداشتن گام‌هایی در جهت ثبات منطقه برای رشد اقتصادی جهان اساسی است. کارهای زیادی باید انجام شود و ما امیدورایم اون به مذاکرات با حسن نیت و در جهت تایید کامل خلع سلاح هسته‌ای برگشت ناپذیر ادامه دهد.

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امروز (سه‌شنبه) گفت: توکیو از امضای سند پس از نشست آمریکا – کره شمالی حمایت می‌کند و آن را گامی به سوی راه‌حل جامع مسائل مختلف می‌داند.

شینزو آبه به خبرنگاران گفت: این حقیقت که کیم جونگ اون تعهدش را از طریق امضای سندی برای خلع سلاح هسته‌ای کامل تایید کرده است، گامی رو به جلو برای راه‌حل جامع درباره مسائل مختلف است و ما از آن استقبال می‌کنیم.

نخست وزیر ژاپن همچنین گفت: با رئیس‌جمهوری آمریکا درباره این نشست تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد و از او بابت مطرح کردن مساله ربایش اتباع ژاپنی در کره شمالی تشکر می‌کند.

نخست وزیر ژاپن افزود: همچنین مایلم تا هر تلاشی که از دستم برمی‌آید با همکاری نزدیک با ایالت متحده آمریکا،‌ کره‌ جنوبی، چین، روسیه و جامعه بین‌المللی در راستای حل مسائل مختلف کنونی درباره کره شمالی از جمله مساله ربایش شهروندان ژاپنی و مسائل هسته‌ای و موشکی انجام دهم.

از سوی دیگر مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی تاکید کرد: کشورش قصد دارد از اجرای کامل آخرین توافقات که کیم جونگ اون و ترامپ امروز به امضا رساندند اطمینان حاصل کند.

رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی همچنین تاکید کرد، سئول در مسیر صلح و همکاری پیونگ یانگ را همراهی خواهد کرد و متعهد شد تا تاریخ جدیدی با کره شمالی بنویسد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی آمده است: با جدا شدن از روزهای تاریک جنگ و پشت سر گذاشتن درگیری ما فصل تازه‌ای از صلح و همکاری را به رشته تحریر درمی‌آوریم. توافق ۱۲ ژوئن یک واقعه تاریخی است که به شکست شدن باقی مانده‌های میراث جنگ سرد روی زمین کمک کرده است.