آنتونیو گوترش روز سه شنبه پیش از حضور در نشست غیرعلنی شورای امنیت که درباره یمن برگزار شد، این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کرد.

وی افزود: مارتین بریفیتس نماینده دبیرکل در امور یمن با امارات متحده عربی و عربستان سعودی در حال مذاکره است و امیدوار است که مانع درگیری نظامی شود.

ائتلاف متجاوزان سعودی هشدار داده است که غیرنظامیان یمنی، الحدیده را ترک کنند. 

پیش از این «عبدالقدوس الشهاری» معاون اداره اطلاع رسانی جنبش انصار الله یمن

بررسی موضوع تحویل بندر الحدیدهتنها گذرگاه ورود مواد غذایی مردم به سازمان ملل یا ائتلاف سعودی در مذاکرات اخیر میان «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن و «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در صنعا را بعید دانسته بود.

وی یادآورشده بود هدف از سفر گریفیتس به یمن توقف جنگ و نشستن تمامی طرف ها پشت میز مذاکره در یک کشور بیطرف است که در جنگ علیه یمن شرکت نداشته باشد و این تنها شرط آغاز مذاکرات است.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن هم در گفت و گو با فرستاده سازمان ملل اظهار کرده بود: در هر سندی که در مذاکرات (آینده) ارائه می‌شود باید بر خروج خارجی‌ها از این کشور تاکید شود.

ائتلاف متجاوزان به یمن در چند روز گذشته با یورش گسترده قصد اشغال بندر الحدیده یمن را داشتند که با پیشدستی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن شکست سنگینی خوردند.

عربستان از روز ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان &#۳۹;عبدربه منصور هادی&#۳۹; رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. 

تجاوز نظامی عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۱۴ هزار یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است.