بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد پیرامون خروج آمریکا از برجام و خروج برخی شرکت های اروپایی از ایران و نقش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این خصوص اظهار داشت: با خروج آمریکا از برجام و اعلام اینکه تحریم های آمریکا برمی‌گردد، برخی شرکت های اروپایی مواضعی را اتخاذ کردند.

وی گفت: شرکت‌های اروپایی مهلت ۹۰ و ۱۲۰ روزه دارند تا تحریم‌ها مجددا برگردد و باید صبر کرد و دید که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و نتیجه مذاکرات ایران با شرکای خارجی چه می‌شود. وزارت امور خارجه در این زمینه به عنوان تسهیل کننده شرایط در کنار دیگر دستگاه‌ها خواهد بود.

قاسمی در خصوص دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی افزود: موضع اصولی ما در خصوص شبه جزیره کره روشن است و ما خواهان صلح، ثبات و امنیت در آن منطقه هستیم و از هر گامی که آنها در این مسیر بردارند استقبال می‌کنیم ولی از سوابق آمریکا و شناختی که درخصوص عدم اجرای تعهدات آنها و عهدشکنی‌های‌شان درقراردادهای بین المللی داریم، فکر می‌کنیم دولت کره شمالی باید مراقب این مسائل باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ماهیت سیاست آمریکا موضوعی نیست که بشود با خوش بینی به آن نگاه کرد و حوادث اخیر هم تایید این موضوع است. ما از صلح و امنیت که به نفع مردم شبه جزیره است حمایت می‌کنیم ولی به رفتارهای آمریکا با بدبینی می‌نگریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیرامون رایزنی‌های میان ایران و روسیه در خصوص بحران سوریه و آینده آن کشور گفت:رایزنی های میان ایران و روسیه همچنان ادامه دارد و گفتگوهای مستمری میان تهران و مسکو در جریان است و به خصوص اخیرا هم روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست سازمان شانگهای با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند که همواره گفتگوهای میان ایران و روسیه در حوزه های مختلف همکاری بخصوص سوریه در بعد منطقه ای آن بوده و خواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه ایران در سوریه به دنبال مبارزه با تروریسم و برقراری صلح، ثبات و امنیت است تصریح کرد: با تلاش هایی که ایران از خود نشان داد، موفقیت های خوبی را در مبارزه با تروریسم در آن کشور شاهد بودیم و همچنان تا بازگشت آرامش و امنیت کامل به خاک سوریه به تلاش های خود در این مسیر ادامه خواهیم داد.

وی پیرامون برگزاری نشست کارشناسی کمیسیون مشترک برجام در تهران بیان کرد:  متعاقب خروج غیرقانونی و خلاف موازین بین المللی آمریکا از برجام، پیشتر اولین کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شده بود و هفته گذشته هم شاهد برگزاری این کمیسیون در سطح کارشناسی میان ایران و ۱+۴ بودیم. در این نشست در خصوص موضوع برجام، آینده آن و چگونگی طراحی مکانیزمی که سایر اعضا به کمک آن بتوانند تعهدات برجامی خود را در قبال ایران انجام دهند، بحث و تبادل نظر کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این گفتگوها همچنان ادامه خواهد داشت و امیدوارم در سطوح بالاتر طی روزها و هفته های آینده نشست های میان ۱+۴ برگزار شود و بتوانیم تضمین‌هایی که ایران برای طرف های دیگر برجام مشخص کرده، متعاقب این نشست ها بدست آوریم تا در نهایت از جمع بندی مذاکرات صورت گرفته در داخل کشور تصمیم مناسبی را جهت رویکرد ایران در قبال برجام اتخاذ کنیم.

قاسمی افزود: اگر کشورهای طرف مقابل ما نتوانند به تعهدات خود عمل کنند ایران هم دیگر نمی تواند در برجام باقی بماند. بنابراین نشستی که اخیرا در تهران برگزار شد در پی یافتن مکانیزم‌های لازم بود که می تواند به ایران و حضور در برجام کمک کند.

وی پیرامون موضوع FATF که در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت گفت: در خصوص این موضوع دو سال کار کارشناسی توسط ارگان های ذیربط از جمله شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و نهادهای اقتصادی کشور صورت گرفته و به جمع بندی لازم رسیده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه  تصور بر این بود که این لایحه روز گذشته به تصویب نمایندگان محترم مجلس برسد اظهار کرد: با توجه به اصرار برخی از نمایندگان محترم نسبت به اینکه باید برخی اصلاحات در این لایحه انجام بگیرد تصویب این مساله جهت بررسی بیشتر دوستان مجلس به دو ماه آینده موکول شد.

قاسمی ادامه داد: آنطور که ما اطلاع داریم در مجلس بحث های مختلفی صورت گرفت هر چند که نماینده محترم دولت هم در آن جلسه حضور داشت و مزایای تصویب این لایحه را مطرح کرد اما در نهایت تصمیم نمایندگان محترم بر این شد که رای گیری در این خصوص صورت نگیرد و برای بررسی بیشتر آن را به دو ماه آینده موکول کردند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه این لایحه در کمیسیون مربوطه به تصویب رسیده و امیدواریم شرایط برای دو ماه آینده به گونه ای باشد که لایحه مذکور به تصویب برسد چراکه قطعا مزایای بسیاری برای ایران خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیرامون اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر آمادگی آنها در مشاوره به ایران در خصوص حل بحران آب تصریح کرد: نمی دانم چقدر باید به کارهای این شومن فریبکار توجه کرد و واکنش نشان داد. این آقا از این قبیل حرف های بی ربط زیاد مطرح کرده و بهتر است که ابتدا از جنایت های هر روزه خود نسبت به مردان، زنان و کودکان فلسطینی دست بردارد. ما نیاز به نگرانی کسی از آن سوی منطقه نسبت به مردم خود نداریم زیرا ملت بزرگ ایران خودشان می توانند از پس مشکلات و موضوعات مرتبط با خود برآیند.

قاسمی افزود: شاید آنها با مطرح کردن این موضوع درصدد جبران شکست اخیر خود در سفر نخست وزیر آن رژیم به اروپا به منظور تغییر رویکرد مقامات اروپایی در خصوص برجام بودند. در مجموع به نظر من این اقدام نتانیاهو بچگانه، ریاکارانه و فریبکارانه بود.

وی پیرامون تداوم مذاکرات ایران و اروپا در خصوص برجام اظهار کرد: گفتگوها میان دو طرف ادامه دارد و آخرین آن هم در تهران و در سطح کارشناسی بود و در سطوح بالاتر نیز در آینده جلساتی میان دو طرف برگزار خواهد شد. اگر اتحادیه اروپا علاقه مند است که در برجام باقی بماند و بر این موضع خود مصر است بهتر است هر چه زودتر تضمین های لازم را برای انجام تعهدات برجامی خود در کنار روسیه و چین به ایران ارائه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه امیدوارم کشورهای اروپایی فرصت را از دست ندهند چرا که زمان زیادی نداریم، ادامه داد: برخی بدعهدی ها نسبت به ایران از گذشته تا به حال موجب شده تا مردم ما نخواهند منتظر زمان زیادی برای دریافت پاسخ از طرف اروپایی ها باشند.

قاسمی ادامه داد: در حال حاضر نمی توانم زمان مشخصی را در خصوص رسیدن به نتیجه لازم در این باره مطرح کنم اما امیدوارم شرایط به خوبی پیش رود و قطعا اتحادیه اروپا زمان زیادی را برای تصمیم گیری نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که اگر لایحه FATF در مجلس تصویب نشود چه شرایطی برای ما پیش خواهد آمد بیان کرد: ما همواره نسبت به آینده امیدوار هستیم و تا زمان بررسی و تصویب نهایی FATF دو ماه باقی مانده است و امیدواریم این لایحه تصویب شود و مشکل خاصی به وجود نیاید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که نقش معاونت دیپلماسی وزارت خارجه در خصوص خروج آمریکا از برجام چیست، بیان کرد:بحث برجام یک موضوع کلان است که در مجموعه کشور مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد و در حالت مشخص آن هم وزارت امور خارجه پیگیر موضوع در ابعاد مختلف آن است. یکی از بخش های وزارت خارجه معاونت دیپلماسی اقتصادی است که هم در بحث‌ها حضور دارد و هم تلاش می‌کند به عنوان تسهیل‌گر و نه تصدی‌گر، کمک حال دیگر دستگاه های اقتصادی در کشور باشد.