لری کادلو، مدیر شورای اقتصاد ملی دولت آمریکا یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان کانادا را به بیان اظهارات دو قطبی درباره سیاست تجاری ایالات متحده متهم کرده و گفت ترامپ مجبور شد حمایتش را از بیانیه مشترک پس بگیرد زیرا جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا "به ما از پشت خنجر زد."

کادلو گفت: او یک کنفرانس خبری برگزار کرد و گفت آمریکا توهین کرده است. او گفت کانادا باید روی پای خودش بایستد. او گفت که ما مشکل تعرفه‌ها هستیم. قسمت نادرست این جمله این است که آنها تعرفه‌های هنگفتی تحمیل کردند. مساله این است. این در واقع نوعی خنجر زدن است. این اقدامات کانادا خیانت‌آمیز است.

در پی نشست رهبران گروه هفت، نخست‌وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری از تعرفه‌های آمریکا انتقاد کرد و گفت کانادا اجازه نمی‌دهد کسی برایش امر و نهی کند. اندکی پس از خروج ترامپ از نشست برای سفر به سنگاپور و دیدار با رهبر کره‌شمالی، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیام‌هایی توئیتری از نخست‌وزیر کانادا به سختی انتقاد کرد.

ترامپ در پیام توئیتری خودش نوشت: "طبق اظهارات نادرست جاستین ترودو (نخست‌وزیر کانادا) در کنفرانس خبری‌اش و این حقیقت که کانادا تعرفه‌های سنگینی علیه کشاورزان، کارگران و شرکت‌های آمریکایی اعمال کرده است، من از نمایندگان آمریکا خواستم تا اعلامیه مشترک را تایید نکنند و همزمان ما روی تعرفه‌های خودروهایی که همچون سیل به سوی بازار آمریکا جاری می‌شوند، کار می‌کنیم!"

ترامپ همچنین نخست‌وزیر کانادا را "بسیار متقلب و ضعیف" توصیف کرد.

مشاور اقتصادی دونالد ترامپ همچنین نخست‌وزیر کانادا را به تضیعف رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه دیدار با رهبر کره‌شمالی متهم کرد و گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه نمی‌دهد نخست‌وزیر کانادا چیزی را به او تحمیل کند. او در مذاکره با کره‌شمالی هیچگونه ضعفی نشان نخواهد داد. کیم روی ضعف آمریکا را نخواهد دید.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه جنگ لفظی با نخست‌وزیر کانادا امروز دوشنبه از سنگاپور تاکید کرد "وقتی ترودو مورد انتقاد قرار گرفت رفتارهای آزاردهنده‌ای نشان داد." ترامپ همچنین در توئیتی نوشت "تجارت منصفانه‌ای که متقابل نباشد، باید آن را تجارت احمقانه دانست."

او در توئیت دیگری نوشت: برای مردم آمریکا منصفانه نیست! ۸۰۰ میلیارد کسری تجاری. چرا من به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده باید به کشورهای دیگر اجازه دهم که چنین مازاد تجاری هنگفتی را که چندین دهه داشتند، ادامه دهند و کشاورزان، کارگران و مالیات‌دهندگان ما چنین بهای سنگین و غیر منصفانه‌ای پرداخت کنند.

ترامپ در پیام دیگری گفت: بنا بر اعلام کانادا آنها حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از تجارت با آمریکا سود کردند. آنها لاف زدند و ما مچشان را گرفتیم. حداقل آن ۱۷ میلیارد دلار است. مالیات لبنیات از ما ۲۷۰ درصد است. بعد که از جاستین انتقاد می‌کنیم، رفتارهای آزاردهنده از خودش نشان می‌دهد.

در همین حال وزیر خارجه کانادا به انتقاد مشاوران ترامپ واکنش نشان داد. پیتر ناوارو، مدیر سیاست تجاری و صنعتی کاخ سفید هم در برنامه فاکس نیوز از جاستین ترودو انتقاد کرد. او گفت: جای ویژه‌ای در جهنم برای رهبرانی تدارک دیده شده است که با دیپلماسی بد با رئیس‌جمهوری آمریکا برخورد می‌کنند و موقع خروج به او خنجر می‌زنند و این همان کاری است که ترودو کرد؛ این کاری است که جاستین ضعیف و متقلب انجام داد.  

چنین سخنانی موجب شد تا کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا تاکید کند این حملات "مناسب یا مفید" نیست. او یکشنبه در کنفرانسی خبری گفت: کانادا معتقد است این حملات غیر منطقی، راهی مناسب یا سودمند برای روابط با سایر کشورها نیست. کانادا بسیار سنجیده عمل می‌کند و مقام‌های این کشور از استدلال‌های مبتنی بر حقیقت استفاده می‌کنند.