نشریه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشته است که ناظران فروش اسلحه، دولت انگلیس را به دلیل شکست جدی در افشای اطلاعاتی که منجر به حفظ جان هزاران نفر از مردم در کشمکش‌های پیش روی جهانی می‎شود متهم کردند.

در همین حال شبکه گزارشگری بازرسی بالکان خطرات تنوع سلاح و مهماتی که به صورت قانونی برای عربستان سعودی فراهم می‎شود اما به گروه های تروریستی در نقاط مختلف ارسال می‎شود را بیان کرده است.

بنابر این گزارش‎، انگلیس سعی در افزایش تجارت اسلحه در ازای دریافت میلیون‌ها پوند به عربستان داشته و این امر موجب کمک‎رسانی به ائتلاف شرکت کننده با جنگ یمن از سال ۲۰۱۵ شده است.

لوید راسل –مویل عضو حزب کارگر گفته است که در بهترین حالت می‌توانیم بگوییم که دولت انگلیس چشم هایش را بسته و ناآگاهانه سلاح را به گروه‌های جنگی سوریه ارسال می‌کند.

دو منبع ناشناس که واسطه برای فروش سلاح انگلیس هستند در اظهاراتی گفته‎اند که که آن‌ها مجوز این معاملات را در سال ۲۰۱۴ از سازمان تجارت بین الملل دریافت کرده‎اند و با این مجوز در نقش واسطه‌ای برای فراهم آوری سلاح دولت عربستان سعودی هستند.

از جمله این معاملات می‌توان به فروش ۱۳ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۹۲۷ گلوله AK-۴۷ و ۳ میلیون و ۶۳ هزار و ۲۷۶ تک تیر انداز اشاره کرد.