متحدان سنتی آمریکا، همچون فرانسه، آلمان، بریتانیا و کانادا به شدت از این تصمیم آمریکا ناراضی‌اند و آن را زمینه‌ساز آغاز یک جنگ تجاری می‌دانند.

با وجود این، در پایان اجلاس سران گروه هفت گزارش شد که هر هفت رهبر متن بیانیه مشترک این اجلاس را امضاء کرده‌اند؛ این در حالی است که طی چند روز گذشته رسانه‌های آمریکا نسبت به انزوای ترامپ در این اجلاس و احتمال بالای به توافق نرسیدن او با شش رهبر دیگر بر سر بیانیه پایانی بارها گمانه‌زنی کرده بودند.

ترامپ که روز شنبه (نهم ژوئن) کبک را زودتر از پایان اجلاس ترک کرد تا مستقیما به سنگاپور برود، می‌گوید تمرکزش فعلا بر دیدار روز سه‌شنبه (دوازهم ژوئن) با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی است تا بلکه بتواند بحران هسته‌‍ای در شبه جزیره کره را حل کند.

در حالی که ترامپ جلسه با رهبران حاضر در اجلاس را بسیار سازنده توصیف کرده سایر رهبران حاضر در کبک کانادا در این باره هنوز اظهار نظر نکرده‌اند اما حساب کاربری آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عکسی را در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده که او را در حالی که به همراه امانوئل مکرون، ترزا می و شینزو آبه دور آقای ترامپ حلقه زده‌اند نشان می‌دهد و آقای ترامپ که برخلاف سایرین روی صندلی نشسته و بالای سر او جان بولتون، مشاور امنیت ملی او دیده می‌شود به نظر در حال شنیدن نظر مخالفان خود است.

با وجود این، رئیس جمهوری آمریکا که پیش از ترک اجلاس با خبرنگاران حرف می‌زد ضمن پرتنش خواند اجلاس سران جی ۷ امسال، گفت: "بدون تعرفه و بدون هیچ مانع تجاری؛ این چنین باید باشد؛ حتی بدون یارانه. من هم گفتم باید عاری از تعرفه (تجارت کنیم). اما این رابطه باید دو سویه و منصفانه باشد."

بحث اصلی ترامپ و مشاورانش در تبیین علت وضع تعرفه‌ها این است که کشورهای دیگر بدون مواجهه با تعرفه قابل توجه که در برخی موارد صفر درصد است به بازار بزرگ آمریکا وارد می‌شوند اما در عوض با وضع تعرفه و موانع برای صادرات آمریکا به این کشورها برای ورود تولیدکنندگان آمریکایی به بازارهای خود مانع‌تراشی می‌کنند.