امضای چندین سند همکاری در زمینه‌های تجارت دوجانبه، انرژی، پروژه‌های فضایی، حفاظت از مالکیت معنوی و … میان روسای جمهور روسیه و چین برنامه ریزی شده است.

هم‌چنین پوتین پس از انجام دیدارهای دوجانبه با مقامات چینی از پکن عازم چینگ دائو می‌شود تا در اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای که روزهای ۹ و ۱۰ ژوئن برگزار می‌شود، شرکت کند.

وی قرار است در حاشیه این نشست با برخی از مقامات بلندپایه دیگر کشورها دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس‌جمهور روسیه پس از استقبال رسمی که از وی در تالار بزرگ خلق در مرکز پکن انجام شد، با لی کچیانگ، نخست وزیر چین و سپس با شی جینپینگ، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.

در جریان این دیدار پوتین به لی کچیانگ گفت: روابط تجاری و اقتصادی روسیه – چین به شتاب خوبی دست یافته و ما به دنبال حوزه‌های جدید برای همکاری هستیم.

لی کچیانگ در پاسخ گفت: انتظار می‌رود تجارت دوجانبه میان روسیه و چین امسال به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد و ما آماده‌ایم تا همکاری‌های خود با روسیه را در حوزه‌های جدید و قدیم از جمله حوزه انرژی اتمی توسعه دهیم.

روسیه و چین با متعهد شدن به توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی‌شان به استراتژی امنیت ملی آمریکا که این دو کشور را به عنوان دشمنان اصلی آمریکا توصیف کرده، واکنش نشان داده‌اند.

پوتین و شی جینپینگ

آنها همچنین تلاش کرده‌اند تا سازمان همکاری شانگهای را تقویت بخشند؛ سازمان منطقه‌ای که این دو کشور به همراه شش کشور آسیایی دیگر آن را تشکیل داده و قرار است در چند روز آتی نشست خود را برگزار کند.

پوتین و لی کچیانگ

 

این سفر علاوه بر تاکید هرچه بیشتر بر اهمیت روابط این دو کشور نخستین سفر برون مرزی پوتین از زمان آغاز دور جدید ریاست جمهوری‌اش محسوب می‌شود.