وی درباره توصیه برخی سیاسیون به دولت روحانی برای استعفا افزود: آقای روحانی از ریاست جمهوری استعفا بدهد یا استعفا ندهد، به اصلاح طلبان نزدیک شود یا نشود، همچنان بر خط اعتدال باقی بماند یا نماند، فرقی نمی کند چون دیگر حرفی برای گفتن ندارد. حتی اگر آقای روحانی از ریاست جمهوری استعفا ندهد و اصرار داشته باشد تا ۱۴۰۰ بماند، عملا زمام امور کشور در دست او نخواهد بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سرنوشت جریان اعتدالی داخل مجلس با محوریت علی لاریجانی یادآور شد: سیل جریان مخالف دولت آنقدر پرزور و پرشتاب خواهد بود که آقای لاریجانی و اصولگرایان معتدل و میانه رو را با خود می برد یا آنها را وادار به سکوت می کند.

زیباکلام تأکید کرد: دولت آقای روحانی، علی لاریجانی، اصولگرایان معتدل و میانه رو و اصلاح طلبان دیگر هیچ کدام در برابر گردباد سهمگین ناشی از منتفی شدن برجام توان ایستادن نخواهند داشت و به حاشیه عرصه سیاسی کشور رانده می شوند.

کشورداری مشابه تیم داری در فوتبال نیست

احمد کریمی اصفهانی درباره ضعیف شدن جریان اعتدال در عرصه سیاسی کشور با دوری اصلاح طلبان از روحانی و ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رییسه مجلس گفت: مطالبی که از چند سال پیش مطرح می کردیم، به تدریج آثارش دارد آشکار می شود. جناح های کشور اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدالی باید به جمع بندی برسند که هیچ جریانی به تنهایی قادر به برآورده کردن خواسته های نظام و مردم نیست.

وی با بیان اینکه زمان آن رسیده که عقلای جریان های سیاسی بنشینند و فکری اساسی برای پاسخگویی به مطالبات نظام و مردم کنند، افزود: ۴۰ سال انقلاب را پشت سر گذاشتیم و تجارب متعدد از جمله جنگ و مبارزه با تحریم ها را کسب کردیم. این تجارب هم اکنون حکم پی و فندانسیون انقلاب محسوب می شوند. این تصور که می توان کشور را مثل دو تیم رقیب اداره کرد و با پیروزی هر تیم، بخشی از هواداران هورا بکشند یا حتی با درست کردن تیم های دیگر، چندصدایی بین هواداران ایجاد کرد اشتباه است چون کشورداری مشابه تیم داری در فوتبال نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه کشور گوشت قربانی نیست که هر جناحی یک تکه از آن را بردارد، اظهار کرد: ما منافع و دشمن مشترک داریم بنابراین برزگان هر جریان از جایگاه خود پایین بیایند با عنایت به واقعیت های جامعه و عرصه بین الملل تدبیری شایسته اتخاذ کنند.

وی با اشاره به تهدید منافع ایران از جانب آمریکا و بخشی از غرب افزود: امید آمریکا بر این است که بتواند در میان ملت ایران شکاف ایجاد کند. قسمتی از مدیریت و خنثی سازی این هدف آمریکا در ید جناح های سیاسی ما است. به این صورت که هر جناح سیاسی به جای آنکه برای خود سینه بزند برای نظام سینه بزند چون در این صورت دشمن در مقابل یکپارچگی ملت دوام نخواهد آورد و ما انشاءالله قله های پیشرفت را یکی پس از دیگری فتح خواهیم کرد.

وی افزود: نمی‌شود جناح ها مثل کبک سرشان را زیر برف کنند، اگر بزرگان جناح ها با هم به گفتگو ننشینند شاهد این خواهیم بود که بدنه اجتماعی آنها به بزرگان شان خواهند تاخت بنابراین درست نیست بزرگان جریان های سیاسی صبر کنند و زمانی شود که کار از کار بگذرد.

کریمی اصفهانی گفت: آنچه در انتخابات هیأت رئیسه مجلس اتفاق افتاد شایسته نبود. فارغ از مصداق در اوضاع کنونی کشور، رئیس مجلس باید با آرای بالا انتخاب می شد. انتخابات هیأت رئیسه مجلس اول را تا به امروز نگاه کنیم، متوجه می شویم به خاطر اختلافات و مشکلاتی که در درون خودمان ایجاد کردیم اقتدار و صلابت قوه مقننه دارد از دست می رود.