دونالد ترامپ بعدازظهر پنج شنبه به وقت محلی در نشست مشترک خبری با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که در کاخ سفید برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به این سوال که آیا آماده هستید تا از مذاکره با رهبر کره شمالی خارج شوید، مطرح کرد.

وی مدعی شد: ما از برجام خارج شدیم، از آن موقع البته با احترام به مردم، دیدید که رفتار حکومت ایران کاملا عوض شده است. به سوریه و یمن نگاه کنید، رفتار رهبران ایران در سه ماه اخیر عوض شده است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: ما تحریم هایی را روی ایران کره شمالی اجرا کردیم که بی سابقه بوده است و اگر لازم باشد افزایش تحریم ها را برای کره شمالی ادامه خواهیم داد اما مساله عاری سازی هسته ای همیشه در تقدم بوده است.

ترامپ که در فشار افکار عمومی و متحدان خود در خروج از برجام گرفتار است، اضافه کرد: در باره ایران وضعمان خوب خواهد بود، چیزی که به دست آوردیم این بود که ایران همان کشوری نیست که همین چند ما ه پیش بوده و به مراتب رفتار رهبرانشان متفاوت شده است.

وی اظهار کرد: امیدوارم رهبران ایران روزی به سراغ ما بیایند، مذاکره کنیم و به توافقی خوب برسیم. این مساله برای همه و ایران خوب خواهد بود. 

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: اگر ایرانی ها درباره مفاد فاجعه باری که در برجام بود، با ما همکاری می کردند، می توانستیم به توافق خوبی دست یابیم. ما مشکلی با توافق نداریم اما با برجام مشکل داشتیم. فرصت عالی داشتیم که به توافق خوب برسیم.

ترامپ در ادامه پاسخ به سوال خبرنگار تصریح کرد: بله، آماده هستم که از اجلاس سران خارج شوم. ما باید این قابلیت را داشته باشیم تا بتوانیم خارج شویم اما امیدوارم که به اینجا نرسیم. فکر می کنم «اون» می خواهد برای خود، خانواده و مردمش به یک کار خوبی دست بزند.