«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه بار دیگر بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد و گفت آمریکا نباید کاری کند که ایران مجبور به خروج از توافق هسته ای شود.

ماکرون که برای شرکت در نشست سران گروه ۷ به «اتاوا» سفر کرده، در نشست خبری مشترک با «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا، گفت آمریکا نباید با اعمال فشار ایران را وادار کند که از توافق هسته‌ای خارج شود.

ماکرون در پاسخ به سوالی درباره روابطش با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، روابط میان پاریس و واشنگتن را «دوستانه» خواند و گفت: من همچنان تلاش می‌کنم تا رئیس‌جمهور ترامپ را در مسئله تغییرات جوی، در مسئله ایران و در موضوع تجارت متقاعد کنم، اما من رئیس‌جمهور ترامپ نیستم. بنابراین نمی‌توانم به جای او تصمیم بگیرم. نباید به خاطر تصمیمات یک رئیس‌جمهور دیگر، از من انتقاد کرد... من هرآنچه توانسته‌ام انجام داده‌ام و هر امکاناتی که در اختیار داشته‌ایم، به کار گرفته‌ایم.

او با بیان اینکه ایالات متحده «متحد تاریخی» اروپاست و اروپا به این کشور «نیاز» دارد، گفت در مسئله تعرفه واردات فلزات و مسئله هسته‌ای، باید برای متقاعد کردن آمریکا تلاش کرد.

ماکرون تأکید کرد که باید در عین همکاری با آمریکا، به تصمیمات «یکجانبه و غیرقانونی» این کشور در چارچوب قوانین بین‌المللی، پاسخ داد.

در بخش دیگری از این نشست، ترودو با بیان اینکه نگرانی‌هایش درباره مسئله تجارت و همچنین خروج از توافق هسته‌ای را «به صراحت اما مودبانه» به ترامپ اعلام می‌کند، گفت: جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران، نه فقط برای آن منطقه، بلکه برای امنیت کل جهان یک تهدید است. بسیار خرسندیم که در کنار فرانسه و دیگر متحدانمان امیدواریم که در مسیری پیش برویم که شتاب و نتایج برجام را حفظ کند.