علی کرد نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فرصت‌های ارزشمند اقتصادی استان سیستان و بلوچستان در زاهدان افزود: ضروریست علاوه بر میرجاوه سایر فرمانداری‌های استان نیز با جمع آوری اطلاعات کوله بران و انجام اقدامات لازم از این فرصت در زمینه توسعه فعالیت‌های اقتصادی کوله بران در مرز‌ها استفاده کنند و فرمانداران باید با انجام اقدامات لازم از این فرصت برای ایجاد اشتغال استفاده کنند.و چنانچه تاکنون اقدامی صورت نگرفته کم کاری فرمانداران بوده است.

وی مرز میرجاوه را بعد از بازرگان دارای اهمیت استراتژیک کشور دانست و بیان کرد: این مرز با وجود داشتن قابلیت‌های فراوان از جمله نزدیکی به بازار‌های آسیای میانه، فاصله اندک تا مرکز استان، داشتن زیر ساخت‌های مناسب و نزدیکی به فرودگاه بین المللی زاهدان در سال‌های گذشته در زمینه تردد افراد و صادرات به صورت نابسامان انجام می‌گرفته که با نشست‌های متعدد در فرمانداری شهرستان، استانداری و وزارت کشور این مرز برای کوله بری صادرات تصویب و در حال فعالیت است.

وی مرز را بهترین فرصت برای اشتغال در مرکز سیستان و بلوچستان برشمرد و افزود: می‌توان با بهره گیری از این فرصت و انجام اقدامات مناسب مرزنشینان را به صورت پایدار در مرز ماندگار کرد و شاهد بهبود وضع اقتصادی منطقه بود.

نماینده مردم خاش، میرجاوه، نصرت آباد و کورین خشکسالی را یکی از مشکلات اساسی سیستان و بلوچستان برشمرد و اظهار داشت: از آنجایی که خشکسالی‌های پی درپی و در پی آن بروز توفان‌های شن و مشکل کم آبی این استان را در مسیر بحران قرار داده نمایندگان مجلس تلاش خود را برای رفع مشکلات بکار بسته اند تا با همکاری دستگاه‌ها بتوان این مشکلات را بخوبی مدیریت کرد.

وی فعال کردن مجتمع‌های آبرسانی و آبرسانی سیار با تانکر را از راهکار‌های مناسب برای جبران معضل کم آبی در مناطق عشایری و روستایی ذکر کرد.

کرد گفت: اعطای کمک‌های بلاعوض به عشایر و دامداران به عنوان یکی از راهکار‌های مهم برای رفع مشکلات مردم مناطق روستایی استان از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور و استان مورد توجه قرار گرفته، اما کافی نیست.

وی افزود: ضروری است مشکلات دامداران و کشاورزان استان در برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت مورد توجه قرار گیرد تا فشار‌ها از این قشر برداشته شود.

وی کمبود بزرگراه را از دیگر مشکلات سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته برای رفع این مشکل طرح‌های خوبی نظیر ۴۵ کیلومتر جاده ۲ بانده در مسیر زاهدان- خاش، ۳۵ کیلومتر در مسیر زاهدان - بم، ۲۰ کیلومتر در مسیر دامن - ایرانشهر و پنج کیلومتر زاهدان- کلاته در دستور کار قرار دارد که برخی درحال انجام و برخی دیگر درحال سیر مراحل هستند.

وی با بیان اینکه مدارس و مراکز آموزش عالی از ضرورت‌های توسعه انسانی استان است گفت: در حوزه انتخایبه علاوه بر چهار واحد دانشگاهی فعال در خاش سال گذشته یک واحد آموزش عالی در میرجاوه راه اندازی شد.

وی افزود: با توجه به نیاز منطقه راه اندازی چند مرکز دیگر در حوزه انتخابیه خاش مورد توجه است.

کرد با تقدیر از مسئولان آموزش و پرورش استان گفت: امروزه با رفع بی عدالتی و تبعیض شاهد عدالت آموزشی هستیم به طوری که بسیاری از فرزندان این دیار به ویژه دختران که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند در تمام مقاطع درحال فراگیری علم و دانش هستند.

نماینده مردم خاش و میرجاوه توسعه سیستان و بلوچستان را در گرو نیروی انسانی متخصص و توانمند دانست و افزود: سال گذشته در حوزه انتخابیه ۱۵ نفر علاوه بر سهمیه، به عنوان پزشک و دندانپزشک جذب مراکز آموزش عالی شدند تا شاهد ماندگاری نیرو‌های بومی در منطقه برای خدمات رسانی به مردم باشیم.

وی ارتقاء سیمای روستا‌ها و مناطق عشایری را گامی ارزنده در پیشرفت منطقه و رفع نیاز مردم دانست و گفت: در این راستا در سال‌های اخیر تبدیل بسیاری از مراکز بخش‌ها نظیر ایرندگان و لادیز در حوزه انتخابیه به شهر و شهرستان مورد توجه قرار گرفته است.

وی جذب نیروی بومی را در استخدام‌های استان و مراکز تربیت معلم مهم بر شمرد و بیان کرد: با جذب هر نفر نیروی بومی بر اساس نیاز ضمن استفاده از ظرفیت‌ها بر ماندگاری نیرو‌ها در منطقه کمک شایان توجهی می‌شود.

وی با اشاره به استخدام امسال آموزش و پرورش استان افزود: تلاش شده سهمیه مناطق به گونه‌ای باشد که افراد هر منطقه نظیر زابل، ایرانشهر با توجه به دانش و استعداد خود به رقابت بپردازند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح گاز رسانی در استان بعد از زاهدان در شهرستان خاش و میرجاوه جزو مصوبات است که بزودی عملیات اجرایی آن کلنگ زنی خواهد شد.

وی افزود: هم اینک ۸۲ کیلومتر از شبکه گازرسانی در شهرستان خاش انجام شده است.

وی گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان در حال مطالعه و درصوت تکمیل شدن به صحن علنی مجلس راه خواهد یافت.

نماینده مردم خاش و میرجاوه با اعلام مخالفت خود بر تقسیم سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اینکه بسیاری از امکانات استان در مرکز تجمیع شده است با تقسیم استان دچار مشکلات و معضلات در دیگر نقاط خواهیم شد.

وی مشکل در جذب نیرو و استخدام ها، مرز‌های آبی و خاکی و محروم شدن مردم استان از بسیاری از امکانات سایر نقاط و ایجاد فرقه گرایی در استان را از جمله مهمترین مشکلات بعد از تقسیم آن ذکر کرد و افزود: ضروری است برای توسعه استان ادارات کل و مهم نظیر آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی علاوه بر مرکز استان در بلوچستان با مرکزیت ایرانشهر و چابهار و در سیستان استقرار یابند.

وی تصریح کرد: تنها راه نجات استان برای توسعه بالندگی، اتحاد و رساندن امکانات است.

وی طرح منطقه آزاد سیستان را از طرح‌های مهم برای توسعه استان برشمرد و افزود: با اتحاد و توافق خوبی که نمایندگان این دوره از مجلس شورای اسلامی دارند تمام تلاش خود را بکار خواهند گرفت که این طرح مهم با توجه به نیاز منطقه به تصویب برسد.

کرد افزود: از آنجایی که سیستان و بلوچستان به عنوان وسیع‌ترین استان کشور دارای شرایط خاص جغرافیایی از نظر ترانزیت و صادرات است تمام نمایندگان تلاش‌های خود را برای تصویب منطقه آزاد سیستان بکار گرفتند تا شاهد رونق و توسعه منطقه و رفع مشکلات مردم باشیم.

وی گفت: همچنین منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه که جزو مصوبات بوده هم اینک در حال ثبت و سند زمین به مساحت ۳۵۰ هکتار از میل ۶۹ تا ۷۲ است که با منطقه آزاد سیستان نوید توسعه اقتصادی استان را می‌دهند.

وی از دستگاه‌های قضایی و مسئولان سیستان و بلوچستان در برخورد قاطع و به موقع با استاد هتاک دانشگاه تقدیر کرد و از مردم استان خواست در برخورد با این گونه مسائل احساساتی رفتار نکنند بلکه با اتحاد و همبستگی راه را بر هرگونه سوء استفاده دشمنان نظام ببندند و همواره همسو با آرمان‌های انقلاب حرکت کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر جذب معلمان حق التدریس گفت: به دنبال این هستیم که آزمون برای جذب این

معلمان برداشته و آنان با گذراندن دوره‌های ویژه جذب آموزش و پرورش شوند.

نماینده مردم شهرستان‌های خاش و میرجاوه و بخش‌های نصرت آباد و کورین زاهدان با ابراز رضایت از انتصابات کنونی استان

تصریح کرد: استاندار سیستان و بلوچستان مدیری با تدبیر است که همه طیف‌های جامعه را در یک سطح نگریسته و تمام انتصابات وی کارشناسی، فراجناحی، فرا مذهبی و صرفا برحسب شایسته سالاری، شناخت، تخصص و علم است.

وی افزود: سید دانیال محبی استاندار فعلی با توجه به شناخت کاملی که از گذشته از این استان دارد منشا خدمات ارزنده بوده و هم اینک با حضور و مدیریت خوب وی آرامش کامل در بین همه طیف‌ها و بخش‌ها دیده می‌شود.