بهرام قاسمی در پیام خود درگذشت این پژوهشگر، مدرس باستان شناسی و یکی از پایه گذاران مطالعات معماری در تاریخ معاصر را به بازماندگان، شاگردان و جامعه علمی و فرهنگی کشور تسلیت و برای وی رحمت و غفران واسعه الهی مسالت کرد.

کیانی متولد سال ١٣١٧ در شهر بابل بود که سال ۱۳۴۲ در مقطع کارشناسی باستان‌شناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران و سال ۱۳۴۳ نیز در رشته تاریخ دانش آموخته شد و مقطع کارشناسی ارشد باستان‌شناسی را سال ۱۳۴۴ به پایان رساند. 

او برای ادامه تحصیل به لندن رفت و سال ۱۳۴۹ با مدرک دکترای باستان‌شناسی و تاریخ هنر اسلامی از دانشگاه لندن دانش آموخته شد.

کارشناسی امور باستان‌شناسی، ریاست موزه هنرهای ایران، ریاست موزه ملی ایران، مدیریت هیات بررسی و تحقیقات باستان‌شناسی دشت گرگان و عضویت در هیات علمی گروه باستان‌شناسی و تاریخ هنر دانشگاه تهران در کارنامه فعالیتهای اجرایی کیانی به چشم می خورد. 

کیانی بیش از ٤٠ سال فعالیت حرفه ای در عرصه‌های باستان‌شناسی و تاریخ هنر داشت که از جمله ثمرات آن می توان به انتشار کتاب‌های متعددی از جمله پایتخت‌های ایران، تاریخ هنر معماری در دوره اسلامی، تزئینات وابسته به معماری ایران، شهرهای ایران، کاروانسراهای ایران، مقدمه‌ای بر هنر کاشی کاری ایران و همچنین نظر اجمالی بر شهرنشینی و شهرسازی در ایران اشاره کرد.

کیانی روز یکشنبه ۱۳ خرداد در سن هشتاد سالگی درگذشت.

پیکر آن مرحوم امروز سه شنبه ۱۵ خرداد ماه از مقابل موزه ایران باستان تشییع و برای خاکسپاری به شهرستان شهمیرزاد استان سمنان بدرقه و در گلزار شهدای شهمیرزاد به خاک سپرده شد. 

مراسم گرامیداشت سومین روز درگذشت این باستان‌شناس فردا چهارشنبه از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ در مسجد اعظم دروازه شهمیرزاد برگزار می شود و مراسم یادبودی نیز دوشنبه هفته آینده ۲۱ خرداد ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷ و ۳۰ دقیقه در مسجد نور واقع در میدان فاطمی تهران برگزار خواهد شد.