بیانات عصر روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع پرشکوه، بیست‌ونهمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی(ره) با بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی و منطقه ای همراه شد.

سه عبارت کلید واژه ای که رسانه های بیگانه ترجیح دادند بیش از همه موارد بر آن تاکید کنند، تصریح رهبر انقلاب بر پاسخ محکم و قاطع موشکی ایران در صورت تجاوز بیگانگان، از سرگیری فعالیت های گسترده هسته ای در چارچوب برجام و تحمل نکردن تحریم و حبس هسته ای همزمان بود.

شبکه یورونیوز به نقل از سخنرانی رهبر معظم انقلاب گزارش داد: ایران به حمایت از نیروهای مقاومت در منطقه ادامه خواهد داد.

خبرگزاری رویترز نوشت: ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم در صورت فروپاشی توافق هسته ای آمادگی دارد. 

این خبرگزاری افزود: رهبر ایران به هیچ عنوان، قید و بندی علیه برنامه موشکی بالستیک ایران نمی پذیرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی حرف های بعضی مسئولان اروپایی گفتند: به نظر می آید این دولت ها توقع دارند ملت ایران هم تحریم ها را تحمل کند، هم از فعالیت های هسته ای که نیاز قطعی آینده ایران است دست بردارد و هم محدودیتهای تحمیل شده بر ایران را ادامه دهد اما آنها بدانند که این خواب آشفته تعبیر نخواهد شد.

رادیو بین المللی مونت کارلو در گزارشی روی پایگاه اینترنتی خود با نقل بخشی از سخنان رهبر انقلاب آورده است: محدودیت برنامه موشکی ایران خوابی است که هرگز تعبیر نخواهد شد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بخش دیگری از سخنان مقام معظم رهبری را برای تیتر گزارش خود برگزید و این چنین نوشت: ایران به حمایت از کشورهای مظلوم و نیروهای مقاومت در منطقه ادامه خواهد داد.

در ادامه این گزارش آمد: رهبر انقلاب افزود: دشمن می داند که اگر یک موشک بزند، با ده موشک پاسخ خواهد گرفت.

بخش عربی اسپوتنیک همچنین بر قسمت دیگری از بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانان عرب به زبان عربی متمرکز شد و با تکرار عبارات آن نوشت: وقال &#۳۹;أیها الشبان العرب علیکم التحرک وأخذ زمام المبادرة لتقریر مستقبلکم…بعض الدول فی المنطقة تتصرف کأعداء لشعوبها…سنواصل دعم الدول المقهورة و قوی المقاومة فی المنطقة&#۳۹;.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنانشان به زبان عربی و خطاب به جوانان غیر عرب منطقه گفتند: امروز روز عمل و اقدام شما است و باید خود را برای پیشرفت و استقلال و آزادی کشورهایتان آماده کنید.

ایشان با اشاره به خضوع و ذلت برخی دولت های عربی در مقابل امریکا و عدم اتخاذ موضع قوی برابر دشمن صهیونیستی، افزودند: برخی دولتهای عربی، اکنون دشمن ملت های خود شده اند و در چنین شرایطی مسئولیت جوانان غیور عرب، بر هم زدن این معادله باطل است.

ایشان با تأکید بر اینکه آینده متعلق به جوانان است و آنان باید با عمل و ابتکار، خود را برای آینده آماده کنند، گفتند: اگر آینده به درستی ساخته شود، قطعاً همه ملت های مسلمان و عرب بخصوص جوانان این کشورها، از آن بهره مند خواهند شد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان کشورهای اسلامی گفتند: از هیمنه جبهه کفر نهراسید و به وعده نصرت الهی ایمان راسخ داشته باشید.

شبکه سعودی العربیه این عبارت را برگرفته از سخنرانی رهبر انقلاب برای تیتر خود انتخاب کرد: توقف برنامه موشکی ایران خوابی است که مطلقا تعبیر نخواهد شد.

پایگاه ایلاف وابسته به عربستان سعودی با این عبارت به پوشش گزارش سخنرانی رهبر معظم انقلاب وارد شد: توقف هسته ای و ماندن تحت تحریم ها مردود است.

روزنامه عکاظ عربستان نیز گزارش خود را با تاکید رهبر انقلاب بر افزایش غنی سازی در صورت فروپاشی برجام آغاز کرد و افزود: رهبر ایران تصریح می کند که هرگز محدودیت ها بر برنامه موشک های بالستیک را نمی پذیرد.

روزنامه الشرق الاوسط وابسته به عربستان سعودی چاپ لندن نیز نوشت: رهبر ایران خواستار آمادگی برای غنی سازی دوباره اورانیوم شد.

روز گذشته رهبر معظم انقلاب تأکید کردند: ملت و دولت ایران این را تحمل نخواهد کرد که هم تحریم باشد هم در محدودیت و حبس هسته ای.

ایشان مسئولان سازمان انرژی هسته ای را موظف کردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند و مقدمات اجرای مسائلی را که رئیس جمهور دستور داده اند از همین فردا آغاز کنند.

روزنامه الشروق مصر از عبارت «افزایش توان ایران در رسیدن به ۱۹۰ هزار سو» استفاده کرد و نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه مسئولان سازمان انرژی هسته ای را موظف کردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو در چارچوب برجام از همین فردا فراهم آورند.

روزنامه رای الیوم چاپ لندن نیز گزارش خود را بر محور «اعلام آمادگی ها برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو و افزایش توان هسته ای ایران فعلا در چارچوب برجام» استوار کرد 

روزنامه الغد اردن نوشت رهبر انقلاب ایران درباره واکنش شدید ایران با ده موشک در برابر یک موشک در صورت تجاوز بیگانگان هشدار داد. 

شبکه فلسطین الیوم نیز همین بخش از سخنرانی رهبر انقلاب را در تیتر و لید گزارش خود قرار داد.

العربی الیوم اردن نیز نوشت: ایران به قدرت اول موشکی منطقه تبدیل شده است.